NBA

Νετς - Μπακς 97-117: Βόλτα στο Μπρούκλιν με "διπλό" Γιάννη

AP Photo/Bebeto Matthews AP PHOTO/BEBETO MATTHEWS

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να σημειώνει ένα ακόμα "σβηστό" double-double, οι Μπακς πέρασαν με άνεση από το Μπρούκλιν, επικρατώντας με 117-97 των Νετς.

Οι Μπακς συνεχίζουν ακάθεκτοι την πορεία τους προς το καλύτερο ρεκόρ στο ΝΒΑ. Τελευταίο θύμα τους οι Νετς στο Μπρούκλιν, με το Μιλγουόκι να παίζει στο ρελαντί και να παίρνει μία ακόμα άνετη νίκη με 117-97, φτάνοντας τα έξι σερί θετικά αποτελέσματα.

Οι Μπακς έχτισαν από νωρίς μία διαφορά, η οποία έφτασε σε διψήφια νούμερα από την δεύτερη περίοδο κιόλας και δεν έπεσε ποτέ σε μονοψήφιο νούμερο σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, με το Μπρούκλιν να μην βγάζει ποτέ αντίδραση.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 29 πόντους με 10/15 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/7 βολές, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο (αλλά και 8 λάθη) σε 25 λεπτά συμμετοχής ήταν ο κορυφαίος των Μπακς, σε ακόμα ένα "σβηστό" double-double.

Ο Κρις Μίντλετον με 20 πόντους ακολούθησε σε απόδοση τον Γιάννη, με τον Μπρουκ Λόπεζ να προσθέτει 12 πόντους και τον Γουέσλι Μάθιους 11 πόντους.

Για τους Νετς, ο Καϊρί Ίρβινγκ είχε 17 πόντους, ο Νίκολας Κλάξτον 14 πόντους και ο Τάιρον Πρινς 13 πόντους (αλλά με 4/15 σουτ).

Τα δωδεκάλεπτα: 22-30, 42-57, 71-93, 97-117

ΝΕΤΣ: Πρινς 13 (4/15 σουτ, 3 τρίποντα), Κούρουτς 6 (2), Άλεν 5 (10 ριμπάουντ), Ίρβινγκ 17 (6/15 σουτ, 2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ντίνγουιντι 11 (3/12 σουτ, 3 τρίποντα), Κλάξτον 14 (6 ριμπάουντ), Τσάντλερ 8 (2), Τσιόχα, Μούσα 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), ΛεΒέρτ 6 (3/13 σουτ), Πίνσον, Λουάου-Καμπαρό 10 (2)

ΜΠΑΚΣ: Αντετοκούνμπο 29 (2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Μίντλετον 20 (3), Λόπεζ 12 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 5 κοψίματα), Μπλέντσο 8 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μάθιους 11 (3), Γουίλσον, Ιλιασόβα 2, Μπέντερ 6 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χιλ 6 (2), Μπράουν 2, ΝτιΒιντσέντζο 11 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Κόνατον, Κόρβερ 10 (3)