NBA

Νετς - Γουλβς 126-127: Η Μινεσότα επισκίασε την 50αρα του Ίρβινγκ!

AP PHOTO/SARAH STIER

Απίστευτο παιχνίδι έγινε στο Μπρούκλιν, με τους Γουλβς να επικρατούν με 127-126 των Νετς στην παράταση, παρά την 50αρα του Καϊρί Ίρβινγκ!

Ο Καϊρί Ίρβινγκ ξεκίνησε την σεζόν στα... κόκκινα, σημειώνοντας 50 πόντους (!) στο επίσημο ντεμπούτο του με την φανέλα των Νετς. Αυτό όμως δεν ήταν αρκετό για το Μπρούκλιν, που είδε τους Γουλβς να δείχνουν χαρακτήρα και να παίρνουν τη νίκη με 127-126 στην πρεμιέρα των δύο ομάδων για την σεζόν 2019/20.

Ο Ίρβινγκ τα έκανε σχεδόν όλα. Αυτό το "σχεδόν" έκανε την διαφορά στο τέλος βέβαια, αφού ο σταρ του Μπρούκλιν αστόχησε στο φινάλε στο σουτ που θα μπορούσε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Ο Καρλ-Άντονι Τάουνς με 36 πόντους και 14 ριμπάουντ ήταν ο ηγέτης των Γουλβς, με τον Άντριου Γουίγκινς να προσθέτει 21 πόντους (αλλά με 10/27 σουτ) και τον Ρόμπερτ Κόβινγκτον 15 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Για τους Νετς, πέρα από τον Ίρβινγκ, ο Καρίς ΛεΒέρτ είχε 20 πόντους και ο Ταουρίν Πρινς 15 πόντους και 11 ριμπάουντ.

ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Οι Γουλβς μπήκαν με φόρα στο παρκέ και χάρη σε ένα ξέσπασμα στο τέλος της πρώτης περιόδου ξέφυγαν με διψήφια διαφορά (22-33). Κάποια στιγμή μάλιστα στην δεύτερη περίοδο ξέφυγαν με 18 πόντους (28-46) και πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα 12 πόντων (56-68), δείχνοντας να ελέγχουν το παιχνίδι. Αποδείχθηκε πως έκαναν λάθος.

Οι Νετς μπήκαν... μανιασμένοι στο παρκέ στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα ξέσπασμα πέρασαν μπροστά με 71-70 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου! Πλέον το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και ως τέτοιο εκτυλίχθηκε μέχρι το τέλος, όταν ο Τάουνς έκανε με τρίποντο το σκορ 115-115 με 1 λεπτό να μένει για το φινάλε της τέταρτης περιόδου, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο το ντέρμπι συνεχίστηκε, με τις δύο ομάδες να βάζουν το ένα μεγάλο σουτ μετά το άλλο. Στο τέλος ωστόσο μίλησε ο Γουίγκινς, σημειώνοντας τους 4 τελευταίους πόντους των Γουλβς, με τον Ίρβινγκ να αστοχεί στο τέλος στο σουτ που θα μπορούσε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-33, 56-68, 93-88, 115-115, 126-127

ΝΕΤΣ: Πρινς 15 (2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Άλεν 6 (9 ριμπάουντ, 5 κοψίματα), Ίρβινγκ 50 (7/14 τρίποντα, 9/10 βολές, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Χάρις 14 (4), ΛεΒέρτ 20 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κούρουτς, Τζόρνταν 2, Νουάμπα 1, Ντίνγουϊντι 14 (1), Τεμπλ 4

ΤΙΜΠΕΡΓΟΥΛΒΣ: Κόβινγκτον 15 (3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Γουίγκινς 21 (8 ριμπάουντ), Γκράχαμ 9, Τάουνς 36 (7 τρίποντα, 14 ριμπάουντ), Τιγκ 14, Λέιμαν 10 (2), Βονλέ 2, Οκότζι 11 (1), Κούλβερ 4, Νέιπιερ 5