ΜΠΑΣΚΕΤ

Νέα παράσταση από τον Εμπίντ

AP PHOTO/MATT SLOCUM

Ο Τζοέλ Εμπίντ πέτυχε 42 πόντους και μάζεψε 18 ριμπάουντ στη νέα νίκη-θρίλερ των 76ερς επί των Χόρνετς. Νίκες για Ορλάντο, Ντιτρόιτ, "διπλό" της Ιντιάνα στο Μαϊάμι (VIDEOS).

Οι 76ερς μόλις είχαν χάσει μία διαφορά 21 πόντων και βρίσκονταν αντιμέτωποι με την πρώτη ήττα της χρονιάς στο Wells Fargo Center. Μόνο που ο Τζοέλ Εμπίντ είχε διαφορετική άποψη. Ο Καμερουνέζος σέντερ έκανε άλλη μία τρομερή εμφάνιση στην Φιλαντέλφια και με 42 πόντους (11/18 σουτ, 19/22 βολές), 18 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 τάπες βοήθησε τους 76ερς να σταθούν στα πόδια τους και να καταβάλουν στην παράταση τους Χόρνετς με 133-132, παραμένοντας αήττητοι εντός έδρας.

Και τι δεν έκανε στο παρκέ ο Εμπίντ... Πέτυχε 16 από τους 42 πόντους του στο τέταρτο δωδεκάλεπτο, συμπεριλαμβανομένων των τελευταίων 11 της "Φίλι", αλλά και των βολών 25,9'' πριν από το τέλος, που έστειλαν το ματς στην παράταση. Ο Μπεν Σίμονς (22 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 13 ασίστ), ο Ντάριο Σάριτς (18 πόντοι, 9 ριμπάουντ) και ο Τζέι Τζέι Ρέντικ (17 πόντοι) ήταν οι άλλοι παίκτες που ξεχώρισαν από τους Σίξερς, οι οποίοι έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα 15 πόντων και ξέφυγαν ακόμα και με 80-59 στο 29'.

Η Σάρλοτ δεν παραδόθηκε ποτέ όμως. Με τον Κέμπα Γουόκερ να πετυχαίνει 19 από τους 30 πόντους του στην τέταρτη περίοδο, οι Χόρνετς έφεραν τούμπα το ματς παρότι σούταραν με ποσοστό 39,1%. Προηγήθηκαν στο 42' με 104-105 έπειτα από πάρα πολλή ώρα και με 1'10'' να απομένει για το τέλος, ξέφυγαν με 112-117. Υπολόγιζαν όμως χωρίς τον Εμπίντ... Πέρα από τον Γουόκερ, διψήφιο αριθμό πόντων είχαν άλλοι έξι παίκτες για τις "σφήκες", με καλύτερους τους Τζέρεμι Λαμπ (17) και Ντουέιν Μπέικον (15).

ΧΙΤ - ΠΕΪΣΕΡΣ: Γέλασε καλύτερα στο τέλος η Ιντιάνα

Ο Βίκτορ Ολαντίπο οδήγησε την Ιντιάνα σε άλλη μία ανατροπή. Ο 26χρονος γκαρντ πέτυχε 22 πόντους, μοίρασε 10 ασίστ και η Ιντιάνα έκλεισε το παιχνίδι με επιμέρους 16-2 και νίκησε το Μαϊάμι 110-102 στην American Airlines Arena, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 94-100 στο 44’. Οι Ντομάντας Σαμπόνις (17 πόντοι, 11 ριμπάουντ), Ντάρεν Κόλισον (17 πόντοι) και Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς (16 πόντοι) ήταν οι άλλοι παίκτες που ξεχώρισαν από την ομάδα του Νέιτ ΜακΜίλαν, η οποία σούταρε με ποσοστό 54,4%.

Από το Μαϊάμι, που είχε σταθερά το προβάδισμα σε όλο το πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε μέχρι και με 11 πόντους διαφορά, κορυφαίος ήταν ο Κέλι Ολίνικ (20 πόντοι, 6/8 σουτ), αλλά αποχώρησε λόγω τραυματισμού στα πλευρά στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Ελλείψει του τραυματία Γκόραν Ντράγκιτς ο Τζος Ρίτσαρντσον (18 πόντοι) και ο Χασάν Γουάιτσαϊντ (11 πόντοι, 20 ριμπάουντ, 4 τάπες) πραγματοποίησαν επίσης καλή εμφάνιση για την Χιτ, η οποία είχε 51,9% στα τρίποντα (14/27), αλλά υπέπεσε και σε 24 λάθη.

ΧΟΚΣ - ΠΙΣΤΟΝΣ: Περίπατος του Ντιτρόιτ, έπαιξε ο Ντόρσεϊ

Οι Πίστονς μπήκαν στην State Farm Arena με το πόδι πατημένο στο γκάζι και φρόντισαν να μην το βγάλουν ποτέ από εκεί. Η ομάδα του Ντουέιν Κέισι είχε 20/47 τρίποντα, 30 ασίστ και νίκησε πολύ εύκολα τους Χοκς 124-109, καθώς προηγήθηκε με 8-26 από το 6ο λεπτό, έκλεισε την πρώτη περίοδο με διαφορά 20 πόντων, το ημίχρονο με +23, την τρίτη περίοδο με +26 και προηγήθηκε ακόμα και με +29 στην τέταρτη. Ο Άντρε Ντράμοντ έκανε το 300ό νταμπλ-νταμπλ της καριέρας του (23 πόντοι, 11 ριμπάουντ, 4 τάπες), ο Στάνλι Τζόνσον (22 πόντοι, 7 ριμπάουντ) πραγματοποίησε την καλύτερή του φετινή εμφάνιση και το Ντιτρόιτ έκανε περίπατο στην Ατλάντα, παρότι ο Μπλέικ Γκρίφιν είχε 0/2 σουτ στο πρώτο ημίχρονο και έβαλε το πρώτο του καλάθι στο 31’.

Μέχρι το συγκεκριμένο ματς ο Μπλέικ Γκρίφιν ήταν ο 5ος σκόρερ στο ΝΒΑ και είχε συνολικά 273 πόντους, τους περισσότερους από κάθε άλλον παίκτη των Πίστονς για τα πρώτα 10 παιχνίδια της κανονικής περιόδου, μετά τους 277 του Τζέρι Στάκχαουζ από τη σεζόν 2000-01... Στην αντίπερα όχθη, αυτή ήταν η 3η σερί ήττα και η 7η στους τελευταίους 8 αγώνες για τους Χοκς, από τους οποίους ξεχώρισαν οι Τζέρεμι Λιν (19 πόντοι), Τρέι Γιανγκ (16 πόντοι) και Ομάρι Σπέλμαν (14 πόντοι, 10 ριμπάουντ). Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ έπαιξε 10 λεπτά και είχε 2 πόντους, 0/3 σουτ, 2/6 βολές, 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

ΜΑΤΖΙΚ - ΓΟΥΪΖΑΡΝΤΣ: Εκανε τα εύκολα δύσκολα το Ορλάντο

Το Ορλάντο πρόσθεσε κι άλλο λάδι στην φωτιά που σιγοκαίει στην Ουάσινγκτον... Η ομάδα της Φλόριντα πέταξε στα σκουπίδια διαφορά 25 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο νίκησε τους Γουίζαρντς 117-108, με τον Ντι Τζέι Όγκαστιν να βάζει το κρίσιμο τρίποντο (που έκανε το σκορ 109-105) και να δίνει τις ασίστ για τα καλάθια των Ρος, Φουρνιέ, που επέκτειναν την διαφορά στο +9. Οι Νίκολα Βούτσεβιτς (21 πόντοι, 14 ριμπάουντ), Ααρον Γκόρντον (20 πόντοι) και Μο Μπάμπα (15 πόντοι, 7/8 σουτ) ήταν οι πρώτοι σκόρερς της Μάτζικ, η οποία προηγήθηκε με 15 πόντους διαφορά στο ημίχρονο και με +25 στο 33’ (85-60), πριν δεχτεί την αντεπίθεση των Γουίζαρντς.

Η Ουάσινγκτον κατόρθωσε να ρίξει την διαφορά μέχρι τον έναν πόντο με 2,5 λεπτά να απομένουν για την λήξη (106-105), αλλά από εκεί και πέρα ανέλαβε δράση ο Όγκαστιν... Ο Μπράντλι Μπιλ (27 πόντοι), ο Τζον Γουόλ (19 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 12 ασίστ) και ο Κέλι Ούμπρε (19 πόντοι) ήταν οι καλύτεροι από πλευράς Γουίζαρντς, οι οποίοι υπέστησαν την 9η ήττα σε 11 αγώνες, κάνοντας την θέση του Σκοτ Μπρουκς στον πάγκο ακόμα πιο... άβολη. Ο Ντουάιτ Χάουαρντ είχε 12 πόντους και 8 ριμπάουντ απέναντι στην πρώτη του ομάδα στο ΝΒΑ.

Photo credits: AP Photo/Matt Slocum