NBA

Νάγκετς - Χοκς 121-125: Σόου Γιανγκ στο Ντένβερ!

AP Photo/David Zalubowski AP PHOTO/DAVID ZALUBOWSKI

Ο Τρε Γιανγκ έκανε μυθικά πράγματα στο Ντένβερ και έχοντας 42 πόντους και 11 ασίστ οδήγησε τους Χοκς στη νίκη με 125-121 επί των Νάγκετς!

Ο Τρε Γιανγκ αποφάσισε να νικήσει μόνος του τους Νάγκετς. Αυτό ακριβώς έκανε λοιπόν, οδηγώντας τους Χοκς στη νίκη με 125-121 μέσα στο Ντένβερ, πραγματοποιώντας μία απίστευτη εμφάνιση.

Ο δευτεροετής γκαρντ ήταν ασταμάτητος, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 42 πόντους με 8/13 τρίποντα και 11 ασίστ, παίρνοντας από το χέρι τους Χοκς. Και όλα αυτά σε ένα παιχνίδι που ξεκίνησε κάκιστα για την Ατλάντα, αφού οι Νάγκετς ξεκίνησαν το ματς ξεφεύγοντας με 12-0, και συνεχίστηκε ακόμα χειρότερα, αφού στην τρίτη περίοδο οι Χοκς έχασαν τον Κέβιν Χέρτερ με τραυματισμό στο αριστερό χέρι.

Τίποτα από αυτά όμως δεν είχε σημασία για την Ατλάντα, η οποία έφερε το ματς τούμπα στην δεύτερη περίοδο και χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 38-20 πήγε στο ημίχρονο έχοντας προβάδισμα 9 πόντων (54-63). Έχοντας φέρει πλέον το ματς στα μέτρα της, στο δεύτερο ημίχρονο απλώς στηρίχθηκε στον Γιανγκ, ο οποίος την οδήγησε εκ του ασφαλούς στη νίκη.

Ο Τζαμπάρι Πάρκερ με 20 πόντους και 9 ριμπάουντ ήταν ο συμπαραστάτης του Γιανγκ, με τον Άλεξ Λεν να προσθέτει 17 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Για τους Νάγκετς, ο Γουίλ Μπάρτον είχε 21 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Νίκολα Γιόκιτς 20 πόντους (αλλά με 6/19 σουτ), 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ και ο Πολ Μίλσαπ 19 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 34-25, 54-63, 89-98, 121-125

ΝΑΓΚΕΤΣ: Μίλσαπ 19 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπάρτον 21 (4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Γιόκιτς 20 (1/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μάρεϊ 18 (8 ασίστ), Χάρις 10 (2/10 τρίποντα), Πόρτερ 2, Γκραντ 10 (1), Κρεγκ, Πλάμλι 7 (8 ριμπάουντ), Μόρις 14 (1)

ΧΟΚΣ: Πάρκερ 20 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Χάντερ 12 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τζόουνς 8, Γιανγκ 42 (8/13 τρίποντα, 11 ασίστ), Χέρτερ 11 (3), Φερνάντο 3, Λεν 17 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Ρέντις 5, Μπέμπρι 4, Γουάλας 3