NBA

Νάγκετς - Τζαζ 80-78: Θρίλερ και πρόκριση με 4-3 για το Ντένβερ

Mike Ehrmann/Pool Photo via AP MIKE EHRMANN/POOL PHOTO VIA AP

Συγκλονιστικό Game 7 ανάμεσα στους Νάγκετς και τους Τζαζ, με το Ντένβερ να χάνει μία διαφορά 19 πόντων πριν πάρει τη νίκη με 80-78 και προκριθεί με 4-3 νίκες στον δεύτερο γύρο! Μοιραίος ο Κόνλεϊ στο τέλος.

Οι Νάγκετς ολοκλήρωσαν μία ολική ανατροπή στην σειρά με τους Τζαζ. Το Ντένβερ πήρε τη νίκη με 80-78 στο Game 7 και μαζί την πρόκριση με 4-3 νίκες, επιστρέφοντας από το 4-3 στην σειρά. Πρώτα όμως χρειάστηκε να ζήσει ένα θρίλερ.

Το Ντένβερ έμοιαζε να κάνει το τέλειο παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, φτάνοντας να προηγηθεί ακόμα και με 19 πόντους (46-27) στην δεύτερη περίοδο. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως η επίθεσή του κόλλησε, με τους Τζαζ να φέρνουν τα πάνω-κάτω, να πηγαίνουν το παιχνίδι στον πόντο και να έχουν και την τελευταία επίθεση με το σκορ στο 80-78. Και τότε εκτυλίχθηκε μία απίστευτη φάση.

Οι Τζαζ έδωσαν τη μπάλα στον Ντόνοβαν Μίτσελ, ο οποίος έκανε λάθος. Οι Νάγκετς όμως αντί να κρατήσουν τη μπάλα έφυγαν στον αιφνιδιασμό, με τον Τόρεϊ Κρεγκ να αστοχεί σε λέι-απ, κάτι που έδωσε την ευκαιρία στους Τζαζ για ένα τελευταίο σουτ, με το τρίποντο του Μάικ Κόνλεϊ στο φινάλε να μην βρίσκει στόχο! Το απόλυτο θρίλερ είχε ολοκληρωθεί με τον πλέον απίστευτο τρόπο!

Ο Νίκολα Γιόκιτς με 30 πόντους και 14 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των Νάγκετς, με τον Τζαμάλ Μάρεϊ να προσθέτει 17 πόντους (αλλά με 7/21 σουτ) και τον Μάικλ Πόρτερ 10 πόντους.

Για τους Τζαζ, ο Ντόνοβαν Μίτσελ είχε 22 πόντους, ο Ρούντι Γκομπέρ 19 πόντους και 18 ριμπάουντ και ο Τζόρνταν Κλάρκσον 10 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-21, 50-36, 65-60, 80-78

ΝΑΓΚΕΤΣ: Μίλσαπ 2, Γκραντ 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γιόκιτς 30 (2 τρίποντα, 14 ριμπάουντ), Μόρις 7 (1), Μάρεϊ 17 (7/21 σουτ, 1 τρίποντο), Πλάμλι, Πόρτερ 10 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Κρεγκ 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Χάρις 4 (1/9 σουτ, 1 τρίποντο)

ΤΖΑΖ: Ο'Νιλ 5 (1), Γκομπέρ 19 (18 ριμπάουντ), Κόνλεϊ 8 (2/13 σουτ, 1 τρίποντο, 7 ασίστ), Ίνγκλις 7 (3/10 σουτ, 1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μίτσελ 22 (9/22 σουτ, 2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 9 λάθη), Νιάνγκ 6 (2), Μόργκαν 1, Κλάρκσον 10 (1)