NBA

Νάγκετς - Σίξερς 100-97: Απίστευτη ανατροπή με τρομερό Γιόκιτς!

AP Photo/Jack Dempsey AP PHOTO/JACK DEMPSEY

Τρομεροί οι Νάγκετς, επέστρεψαν από το -19 στην τέταρτη περίοδο κόντρα στους Σίξερς και πήραν τη νίκη με 100-97! Μεγάλο σουτ από τον Γιόκιτς στο φινάλε.

Οι Νάγκετς έφτασαν πολύ κοντά στην ήττα κόντρα στους Σίξερς. Ξεκίνησαν την 4η περίοδο από το -19 (65-84) και 4 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα ήταν στο -9 (83-92). Στο τέλος ωστόσο κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 100-97, δείχνοντας για ακόμα μία φορά τα δόντια τους!

Το Ντένβερ έβγαλε ψυχή στην τέταρτη περίοδο, φέρνοντας τούμπα το ματς. Στο τέλος βέβαια, χρειάστηκε να δει τον Νίκολα Γιόκιτς να σημειώσει το σουτ του αγώνα με 1.2 δευτερόλεπτα για το φινάλε, με το οποίο έκανε το σκορ 98-97 μέσα σε αποθέωση!

Αυτό το μεγάλο σουτ ακολούθησε ένα επιθετικό φάουλ του Τζοέλ Εμπίντ και δύο βολές του Γουίλ Μπάρτον, με το Ντένβερ να παίρνει μία ανέλπιστη νίκη κόντρα στους - χωρίς Μπεν Σίμονς (τραυματίας) - Σίξερς, που από την πλευρά τους μπορούν να αισθάνονται ότι... αυτοκτόνησαν.

O Γιόκιτς με 26 πόντους, 11 ριμπάουντ και 6 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Τζαμάλ Μάρεϊ να προσθέτει 22 πόντους και 11 ασίστ και τον Μπάρτον 20 πόντους.

Για τους Σίξερς, ο Τζοέλ Εμπίντ είχε 19 πόντους και 15 ριμπάουντ (αλλά με 6/17 σουτ και 8 λάθη) και οι Τομπάιας Χάρις και Ραόυλ Νέτο από 13 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 18-24, 42-57, 65-84, 100-97

ΝΑΓΚΕΤΣ: Μίλσαπ 15 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μπάρτον 20 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γιόκιτς 26 (2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μάρεϊ 22 (11 ασίστ), Χάρις 5 (2/9 σουτ, 1 τρίποντο), Πόρτερ 2, Γκραντ 4, Κρεγκ, Πλάμλι 2, Μόρις 2, Μπίσλεϊ 2

ΣΙΞΕΡΣ: Χόρφορντ 8 (3/12 σουτ, 2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Χάρις 13 (6/14 σουτ, 10 ριμπάουντ), Εμπίντ 19 (6/17 σουτ, 2 τρίποντα, 15 ριμπάουντ, 8 λάθη), Νέτο 13 (3 τρίποντα, 6 ασίστ), Ρίτσαρντσον 7 (1), Σκοτ 3, Ένις 6, Ο'Κουίν 11 (1), Μπερκ 5 (1), Κορκμάζ 12 (3)