NBA

Νάγκετς - Σέλτικς 96-92: Νίκη με "τριπλό" Γιόκιτς

AP Photo/David Zalubowski AP PHOTO/DAVID ZALUBOWSKI

Σε ενα παιχνίδι που σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό του Κέμπα Γουόκερ, οι Νάγκετς απώλεσαν διαφορά 19 πόντων κόντρα στους Σέλτικς, αλλά πήραν τη νίκη με 96-92 χάρη στο triple-double του Γιόκιτς.

Στην σκιά της αποχώρησης του Κέμπα Γουόκερ με τραυματισμό στην δεύτερη περίοδο με πρόβλημα στον αυχένα και, τελικά, των ανακουφιστικών νέων, οι Νάγκετς είδαν τους Σέλτικς να επιστρέφουν από το -19. Δεν υπήρχε όμως περίπτωση να τους αφήσουν να φύγουν με τη νίκη από το Ντένβερ, αφού στο τέλος έκαναν αυτά που χρειαζόταν για να πάρουν τη νίκη με 96-92.

Ο Νίκολα Γιόκιτς ήταν αυτός που έδειξε τον δρόμο για την ομάδα του, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 18 πόντους, 16 ριμπάουντ και 10 ασίστ, σε ένα δύσκολο παιχνίδι για το Ντένβερ, με τον Τζαμάλ Μάρεϊ να έχει 22 πόντους, τον Γουίλ Μπάρτον 15 πόντους και τον Πολ Μίλσαπ 14 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Για τους Σέλτικς, ο Τζέιλεν Μπράουν είχε 22 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Τζέισον Τέιτουμ 16 πόντους (αλλά με 6/16 σουτ) και ο Μάρκους Σμαρτ 15 πόντους.

Όσο για τον αγώνα, αυτός ξεκίνησε με τους Νάγκετς να ξεφεύγουν με 27-11 στην πρώτη περίοδο και 36-19 στην δεύτερη, αλλά τους Σέλτικς να απαντούν και να μειώνουν σε 36-30, όταν και τραυματίστηκε ο Γουόκερ.

Εμφανώς σοκαρισμένοι, οι "Κέλτες" έχασαν την συγκέντρωσή τους, με το Ντένβερ να ξεφεύγει με 45-34 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και να ξεσπάει στην τρίτη περίοδο, εκτοξεύοντας την διαφορά στους 19 πόντους (59-40). Η Βοστώνη όμως δεν τα παράτησε και με αντεπίθεση διαρκείας μείωσε σε 79-78 περίπου 3.5 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς. Το Ντένβερ ωστόσο έδειξε ψυχραιμία από εκείνο το σημείο κι έπειτα και κάνοντας αυτά που έπρεπε, έφτασε στη νίκη.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-13, 45-34, 70-57, 96-92

ΝΑΓΚΕΤΣ: Μίλσαπ 14 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Γιόκιτς 18 (16 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Μάρεϊ 22 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπάρτον 15 (3 τρίποντα, 5 ασίστ), Χάρις 9, Ερνανγκόμεθ 2, Πόρτερ 4, Πλάμλι 3, Γκραντ 5 (2/8 σουτ, 1 τρίποντο), Μόρις 4

ΣΕΛΤΙΚΣ: Τάις 7, Τέιτουμ 16 (6/16 σουτ), Γουόκερ, Σμαρτ 15 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μπράουν 22 (4 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Οτζελέγιε 2, Γ. Γουίλιαμς, Καντέρ 4, Ρ. Γουίλιαμς 4, Έντουαρντς 3 (1), Γουαναμέικερ 14, Γκριν 5 (1)