NBA

Νάγκετς - Κλίπερς 107-113: Σούπερ Τζορτζ και 2-1

AP Photo/Mark J. Terrill AP PHOTO/MARK J. TERRILL

Με τον Τζορτζ να παίρνει φωτιά και τον Λέοναρντ να τον ακολουθεί, οι Κλίπερς επιβλήθηκαν με 113-107 των Νάγκετς στο Game 3 και πήραν προβάδισμα με 2-1 στην σειρά.

Ο τρίτος γύρος ανάμεσα στους Κλίπερς και τους Νάγκετς κατέληξε στους πρώτους. Η ομάδα του Λ.Α εμφανίστηκε μεταμορφωμένη στο Game 3 και στηριζόμενη στην άμυνά της στην τέταρτη περίοδο πήρε τη νίκη με 113-107, κάνοντας το 2-1 στην σειρά.

Οι Νάγκετς πάλεψαν για τη νίκη, έβγαλαν ενέργεια ξεφεύγοντας νωρίς με διψήφια διαφορά (45-57 στα μέσα της δεύτερης περιόδου) και για μεγάλο διάστημα άντεχαν τις αντεπιθέσεις των Κλίπερς.

Στην τέταρτη περίοδο ωστόσο αυτό άλλαξε, όταν το Ντένβερ ξέφυγε μεν με 97-90, αλλά μέσα σε 1.5 λεπτό το σκορ ήταν 97-98. Έκτοτε το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, με τους Κλίπερς να σφίγγουν την άμυνά τους στα τελευταία 6 λεπτά και να φτάνουν στη νίκη.

Ο Πολ Τζορτζ με 32 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Κουάι Λέοναρντ να προσθέτει 23 πόντους και 14 ριμπάουντ και τον Μάρκους Μόρις 12 πόντους.

Για τους Νάγκετς, ο Νίκολα Γιόκιτς είχε 32 πόντους, 12 ριμπάουντ και 8 ασίστ (αλλά και 7 λάθη), με τον Μάικλ Πόρτερ να προσθέτει 18 πόντους και 10 ριμπάουντ και τον Τζαμάλ Μάρεϊ 14 πόντους (αλλά με 5/17 σουτ) και 9 ασίστ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-33, 59-57, 88-84, 107-113

ΝΑΓΚΕΤΣ (Μαλόουν): Μίλσαπ 11, Γκραντ 11 (5/14 σουτ, 1/6 τρίποντα), Γιόκιτς 32 (3 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 7 λάθη), Μάρεϊ 14 (5/17 σουτ, 2 τρίποντα, 9 ασίστ), Χάρις 10 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Πλάμλι 2, Πόρτερ 18 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Κρεγκ, Μόρις 9 (1)

ΚΛΙΠΕΡΣ (Ρίβερς): Λέοναρντ 23 (1 τρίποντο, 14 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μόρις 12, Ζούμπατς 8, Μπέβερλι 7 (1), Τζορτζ 32 (5), Γκριν 7 (1), Χάρελ 11, Τζάκσον, Γουίλιαμς 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μαν, Σάμετ 3 (1)