NBA

Μυθικός Λίλαρντ, απέκλεισε με 50αρα τους Θάντερ!

AP Photo/Steve Dipaola AP PHOTO/STEVE DIPAOLA

Απίστευτο παιχνίδι στο Πόρτλαντ, με τον Λίλαρντ να σημειώνει 50 πόντους και το buzzer-beater τρίποντο από τα 12 μετρα για να δώσει τη νίκη με 118-115 στους Μπλέιζερς κόντρα στους Θάντερ και μαζί την πρόκριση στον δεύτερο γύρο!

Μυθικό. Ανεπανάληπτο. Ο Ντάμιαν Λίλαρντ και οι Μπλέιζερς έκαναν μία από τις μεγαλύτερες ανατροπές των φετινών playoffs κόντρα στους Θάντερ στο Game 5, επέστρεψαν από το -15 στο τελευταίο 8λεπτο του αγώνα και τελικά πήραν τη νίκη με 118-115 χάρη σε buzzer-beater του Ντάμιαν Λίλαρντ από τα 12 μέτρα (!) και μαζί την πρόκριση στον δεύτερο γύρο με 4-1 νίκες!

Ήταν μία πανάξια πρόκριση για τους Μπλέιζερς και παράλληλα ένα απίστευτο κάζο για τους Θάντερ, που κατέρρευσαν στο τελευταίο 8λεπτο του αγώνα. Κι αυτό γιατί με 8 λεπτά να μένουν για το φινάλε του παιχνιδιού ήταν μπροστά στο σκορ με 105-90, δείχνοντας πανέτοιμοι για να στείλουν την σειρά σε Game 6. Από εκείνο το σημείο και μετά όμως τα έκαναν όλα λάθος, οι Μπλέιζερς τα έκαναν όλα σωστά και στο στο τέλος ήρθε ο Λίλαρντ να βάλει τη υπογραφή του!

Ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ και ο Μο Χάρκλες με 17 πόντους έκαστος ακολούθησαν σε απόδοση τον Λίλαρντ, με τον Ένες Καντέρ να προσθέτει 13 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Για τους Θάντερ, ο Πολ Τζορτζ είχε 36 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Ράσελ Γουέστμπρουκ 29 πόντους (αλλά με 11/31 σουτ), 11 ριμπάουντ και 14 ασίστ, ο Ντένις Σρόντερ 17 πόντους και ο Τζεράμι Γκραντ 16 πόντους.

ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΕΞΕΛΙΞΗ

Οι Θάντερ μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και ξέφυγαν με 22-12 στο ξεκίνημα του αγώνα, κλείνοντας την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 37-29. Οι Μπλέιζερς ωστόσο αντέδρασαν. Ή, μάλλον, ο Λίλαρντ αντέδρασε και παίζοντας... μόνος του έβαλε το Πόρτλαντ μπροστά στο σκορ με 61-60 στο τέλος της δεύτερης περιόδου, έχοντας 34 πόντους στο πρώτο ημίχρονο!

Στην τρίτη περίοδο ο Λίλαρντ συνέχισε να "πυροβολεί', βάζοντας τους Μπλέιζερς μπροστά με 84-75. Εκεί όμως που όλα έδειχναν ότι το Πόρτλαντ έχει το πάνω χέρι, οι Θάντερ... εξερράγησαν! Στηριζόμενοι στην άμυνά της, η Οκλαχόμα Σίτι έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 30-6, περνώντας μπροστά με 105-90 με 8 λεπτά να μένουν για το φινάλε! Τότε όμως ήρθε η σειρά του Πόρτλαντ να αντιδράσει.

Με μπροστάρη τον ΜακΚόλουμ, οι Μπλέιζερς έκαναν μία επική αντεπίθεση, ισοφαρίζοντας σε 113-13 με 1 λεπτό να μένει για το τέλος και 115-115 με 32 δευτερόλεπτα για το φινάλε. Και μετά ήταν... Lillard Time! Με τον Γουέστμπρουκ να παίρνει την τελευταία επίθεση των Θάντερ και να αστοχεί, ο Λίλαρντ πήρε την μπάλα με τον Τζορτζ μπροστά του. Χωρίς να το σκεφτεί καν, σηκώθηκε από τα 12 μέτρα και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του μέσα σε αποθέωση, στο ιδανικό φινάλε σε ένα απίστευτο σόου.

ΠΟΡΤΛΑΝΤ ΤΡΕΙΛ ΜΠΛΕΙΖΕΡΣ: Αμίνου 9, Χάρκλες 17 (7 ριμπάουντ), Καντέρ 13 (13 ριμπάουντ), Λίλαρντ 50 (10/18 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), ΜακΚόλουμ 17, Κόλινς 2, Λέοναρντ 2, Κάρι 7, Τέρνερ 1, Χουντ

ΟΚΛΑΧΟΜΑ ΣΙΤΙ ΘΑΝΤΕΡ: Τζορτζ 36 (9 ριμπάουντ), Γκραντ 16 (8 ριμπάουντ), Άνταμς 10, Γουέστμπρουκ 29 (11 ριμπάουντ, 14 ασίστ), Φέργκιουσον 3, Νόελ 2, Μόρις, Φέλτον 2, Σρόντερ 17