NBA

Μπουλς - Λέικερς 112-118: Βασιλική ανατροπή με ΛεΜπρόν από το -19!

AP Photo/Charles Rex Arbogast AP PHOTO/CHARLES REX ARBOGAST

Οι Λέικερς ήταν εξαφανισμένοι για τρία δωδεκάλεπτα στο Σικάγο, ωστόσο με τον ΛεΜπρόν να κάνει ακόμα ένα triple-double επέστρεψαν από το -19 και επιβλήθηκαν με 118-112 των Μπουλς!

Οι Λέικερς χαράμισαν τρία δωδεκάλεπτα κόντρα στους Μπουλς στο Σικάγο. Για 36 αγωνιστικά λεπτά έδιναν την εντύπωση ότι θα γνωρίσουν την 2η φετινή τους ήττα, φτάνοντας κάποια στιγμή να είναι πίσω στο σκορ με 19 πόντους. Τελικά, βρήκαν τον τρόπο να ανατρέψουν τα δεδομένα και να πάρουν τη νίκη με 118-112.

Η ομάδα του Λ.Α ξαφνικά απλώς γύρισε τον διακόπτη, και με μπροστάρηδες τους παγκίτες του άνοιξε την τέταρτη περίοδο με ένα τρομερό επιμέρους σκορ 29-4 (!), έκανε το σκορ 97-109 και δεν ξανακοίταξε πίσω, φτάνοντας στη νίκη.

Νωρίτερα βέβαια οι Λέικερς απλώς δεν βλεπόντουσαν, αφού μετά το 29-24 υπέρ των Μπουλς στην πρώτη περίοδο η κατάσταση... ξέφυγε, με το Σικάγο να ανοίγει συνεχώς την διαφορά και να την φτάνει στο +19 προς το τέλος της δεύτερης περιόδου (63-44), ενώ σε όλη την διάρκεια της τρίτης περιόδου είχε προβάδισμα με διψήφια διαφορά. Όπως αποδείχθηκε όμως, αυτό δεν είχε καμία σημασία.

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς με 30 πόντους, 10 ριμπάουντ και 11 ασίστ τα έκανε όλα για τους Λέικερς, με τον Ομάρ Κουκ να προσθέτει 17 πόντους και τους Άντονι Ντέιβις και Κάιλ Κούζμα από 15 πόντους.

Για τους Μπουλς, ο Ζακ ΛαΒίν είχε 26 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ και οι Κόμπι Γουάιτ και Ότο Πόρτερ από 18 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-24, 65-48, 93-80, 112-118

ΜΠΟΥΛΣ: Μάρκανεν 7 (2), Πόρτερ 18 (4), Κάρτερ 11 (11 ριμπάουντ), ΛαΒίν 26 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Σατοράνσκι 7 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), ΚΟρνέ 3 (1), Γιανγκ 8, Χάτσινσον 5 (1), Γουάιτ 18 (1), Αρκιντιάκονο, Νταν 9 (1), Χάρισον

ΛΕΪΚΕΡΣ: Ντέιβις 15 (6/15 σουτ, 1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Τζέιμς 30 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 11 ασίστ), ΜακΓκί 10 (6 ριμπάουντ), Γκριν 7 (1), Κάλντγουελ-Πόουπ 8 (1), Κούζμα 15 (1/8 τρίποντα), Ντάνιελς 3 (1), Ντάντλεϊ, Χάουαρντ 6 (6 ριμπάουν), Κουκ 17 (3), Καρούζο 7 (1)