NBA

Μπλέντσο: Πήγε να ξεγελάσει την άμυνα των Χιτ και έκανε airball

Ο Έρικ Μπλέντσο έγινε πρωταγωνιστής μίας περίεργης φάσης στην 4η περίοδο του αγώνα των Μπακς με τους Χιτ, αφού η υπερβολική του αυτοποίθηση οδήγησε σε ένα πολύ άσχημο σουτ και τελικά ένα airball.

Είναι αλήθεια ότι ο Έρικ Μπλέντσο δεν φημίζεται ακριβώς για τις ώριμες επιλογές του. Αυτό αποδείχθηκε ξεκάθαρα για ακόμα μία φορά στην τέταρτη περίοδο του Game 4 ανάμεσα στους Μπακς και τους Χιτ ( νίκη με 118-115 για το Μιλγουόκι στην παράταση).

Ο γκαρντ του Μιλγουόκι βρέθηκε με τη μπάλα στα χέρια στα τελευταία δευτερόλεπτα της επίθεσης του Μιλγουόκι, με τον Μπαμ Αντεμπάγιο να τον μαρκάρει. Αφού λοιπόν στην αρχή απέτυχε να τον περάσει, στην συνέχεια έκανε μερικά βήματα πίσω, δίνοντας την εντύπωση ότι ετοιμάζεται για διείσδυση.

Αντί ωστόσο ο Μπλέντσο να ορμήσει προς το καλάθι προτίμησε να επιχειρήσει τρίποντο υπό ασφυκτική πίεση, με αποτέλεσμα να κάνει airball.