NBA

Μπλέιζερς - Ρόκετς 110-102: Συνεχίζει να ελπίζει στην 8αδα το Πόρτλαντ

Kevin C. Cox/Pool Photo via AP KEVIN C. COX/POOL PHOTO VIA AP

Με την τριάδα των Λίλαρντ-ΜακΚόλουμ-Νούρκιτς να δίνει το σύνθημα και τον Άντονι να σημειώνει ένα τεράστιο τρίποντο στο τέλος, οι Μπλέιζερς νίκησαν με 110-102 τους Ρόκετς και παρέμειναν ζωντανοί στο κυνήγι της 8ης θέσης στη Δύση.

Οι Μπλέιζερς είναι ακόμα εδώ και σκοπεύουν να είναι μέχρι το τέλος. Το Πόρτλαντ έδειξε χαρακτήρα κόντρα στους Ρόκετς, πήρε τη νίκη με 110-102 και παρέμεινε 1.5 παιχνίδι μακριά από τους Γκρίζλις στη μάχη για την 8η θέση στην Δύση, έχοντας ρεκόρ 31-38 έναντι 32-36 των "Αρκούδων".

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκειά του, με το Πόρτλαντ να έχει πάντα ένα ελαφρύ προβάδισμα. Στην τέταρτη περίοδο ωστόσο έμελλε να εξελιχθεί σε θρίλερ, με τον Καρμέλο Άντονι να είναι τελικά αυτός που έμελλε να λύσει τον γόρδιο δεσμό.

Με το σκορ στο 104-102 και λιγότερο από ένα λεπτό να μένει για το φινάλε, ο Μέλο ευστόχησε σε τρίποντο κάνοντας το σκορ 107-102, τελειώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι.

Ο Ντάμιεν Λίλαρντ με 21 πόντους (αλλά 6/19 σουτ), 9 ριμπάουντ και 8 ασίστ οδήγησε το Πόρτλαντ σε ακόμα ένα παιχνίδι, με τον Σι Τζέι ΜακΚόλουμ να προσθέτει 20 πόντους και τον Γιουσούφ Νούρκιτς 18 πόντους και 19 ριμπάουντ.

Για τους Ρόκετς, ο Τζέιμς Χάρντεν είχε 23 πόντους και 9 ασίστ, ο Τζεφ Γκριν 22 πόντους και ο Ντάνουελ Χάουζ 17 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-24, 61-56, 86-80, 110-102

ΜΠΛΕΪΖΕΡΣ: Άντονι 15 (5/14 σουτ, 2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Κόλινς 8 (7 ριμπάουντ), Νούρκιτς 18 (6/15 σουτ, 19 ριμπάουντ), Λίλαρντ 21 (6/19 σουτ, 3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ), ΜακΚόλουμ 20 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γουάιτσαϊντ 9 (7 ριμπάουντ), Τρεντ 16 (4), Σάιμονς 3 (1)

ΡΟΚΕΤΣ: Τάκερ (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Κόβινγκτον 6 (2/11 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Χάουζ 17 (4), Γουέστμπρουκ 15 (5/14 σουτ, 5/12 βολές, 9 ασίστ), Χάρντεν 23 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Γκριν 22 (5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), ΜάκΛεμορ 8 (2), Ρίβερς 5 (1)