NBA

Μπλέιζερς - Πέλικανς 115-128: Τυφώνας Γουίλιαμσον, παρέσυρε το Πόρτλαντ

AP Photo/Rusty Costanza AP PHOTO/RUSTY COSTANZA

Ο Ζάιον Γουίλιαμσον ήταν ασταμάτητος κόντρα στους Μπλέιζερς, οδηγώντας τους Πέλικανς στη νίκη με 128-115 μέσα στο Πόρτλαντ.

Μέρα με τη μέρα, παιχνίδι με το παιχνίδι, ο Ζάιον Γουίλαμσον γίνεται όλο και καλύτερος. Η τελευταία απόδειξη ήρθε κόντρα στους Μπλέιζερς, τους οποίους παρέσυρε με την ορμή του, οδηγώντας τους Πέλικανς στη νίκη με 128-115 μέσα στο Πόρτλαντ.

Βρίσκοντας τους Μπλέιζερς χωρίς τον τραυματία Λίλαρντ, οι Πέλικανς δεν τους λυπήθηκαν. Έβγαλαν ένταση στο παρκέ από την αρχή, ξέφυγαν με 63-73 στο πρώτο ημίχρονο και 83-102 στην τρίτη περίοδο, φτάνοντας σε μία άνετη νίκη.

Ο Γουίλιαμσον ήταν αυτός που έδωσε το σύνθημα για τους Πέλικανς, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 25 πόντους, με τον Τζρου Χόλιντεϊ να προσθέτει 20 όντους κια τον Μπράντον Ίνγκραμ 16 πόντους.

Για τους Μπλέιζερς, Σι Τζέι ΜακΚόλουμ είχε 27 πόντους, ο Καρμέλο Άντονι 20 πόντους (αλλά με 6/17 σουτ) και ο Χασάν Γουάιτσαϊντ 19 πόντους, 12 ριμπάουντ και 6 κοψίματα.

Τα δωδεκάλεπτα: 35-40, 63-73, 83-102, 115-128

ΜΠΛΕΪΖΕΡΣ: Άντονι 20 (6/17 σουτ, 2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Αρίζα 13 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Γουάιτσαϊντ 19 (12 ριμπάουντ, 6 κοψίματα), ΜακΚόλουμ 27 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Τρεντ 15 (3), Σουάνιγκαν 5 (5 ριμπάουντ), Γκάμπριελ, Λιτλ 9 (1), Σάιμονς 7 (2/12 σουτ)

ΠΕΛΙΚΑΝΣ: Ίνγκραμ 16 (3 τρίποντα, 6 ασίστ), Γουίλιαμσον 25, Φέιβορς 8 (12 ριμπάουντ), Μπολ 15 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Χόλιντεϊ 20 (4 τρίποντα, 9 ασίστ), Μέλι 13 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χέις 4, Τζάκσον, Ρέντικ 9 (1), Μουρ 5 (1), Χαρτ 13 (3 τρίποντα, 13 ριμπάουντ)