NBA

Μπλέιζερς - Νάγκετς 100-108: Το πήρε πάνω του ο Γιόκιτς

AP Photo/Craig Mitchelldyer AP PHOTO/CRAIG MITCHELLDYER

Ο Νίκολα Γιόκιτς είδε σχεδόν όλο το πρώτο ημίχρονο με τους Μπλέιζερς από τον πάγκο λόγω φάουλ, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ασταμάτητος, οδηγώντας τους Νάγκετς στη νίκη μέσα στο Πόρτλαντ με 108-100.

Ο Νίκολα Γιόκιτς χρειάστηκε 4 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο με τους Μπλέιζερς για να φορτωθεί με 3 φάουλ και να περάσει στον πάγκο. Είδε σχεδόν όλο το πρώτο ημίχρονο από τον πάγκο. Αυτό όμως δεν τον εμπόδισε να ξεσπάσει στο δεύτερο ημίχρονο και να οδηγήσει τους Νάγκετς στη νίκη με 108-100 μέσα στο Πόρτλαντ.

Οι Νάγκετς άντεξαν ένα ημίχρονο χωρίς τον ηγέτη τους και η ανταμοιβή δεν άργησε. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Γιόκιτς έπαιξε σαν All Star, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 20 πόντους (όλους στο δεύτερο ημίχρονο) και 13 ριμπάουντ, σε μία τρομερή εμφάνιση.

Ο Γουίλ Μπάρτον με 19 πόντους ακολούθησε σε απόδοση τον Γιόκιτς, με τον Τζαμάλ Μάρεϊ να προσθέτει 14 πόντους (αλλά με 4/14 σουτ).

Για τους Μπλέιζερς, ο Ντάμιεν Λίλαρντ είχε 32 πόντους, ο Χασάν Γουάιτσαϊντ 16 πόντους και 19 ριμπάουντ και ο Ρόντνεϊ Χουντ 13 πόντους, ενώ ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ έμεινε στους 12 πόντους με 5/18 σουτ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-24, 50-54, 74-73, 100-108

ΜΠΛΕΪΖΕΡΣ: Κόλινς 8, Γουάιτσαϊντ 16 (19 ριμπάουντ), ΜακΚόλουμ 12 (2), Χουντ 13 (2), Λίλαρντ 32 (3 τρίποντα, 8 ασίστ), Τόλιβερ, Χεζόνια 2, Λαμπισιέρ 8, Μπέιζμορ 4 (5 κλεψίματα), Σίμονς 5

ΝΑΓΚΕΤΣ: Μίλσαπ 11 (3), Γιόκιτς 20 (3 τρίποντα, 13 ασίστ), Μπάρτον 19 (2), Χάρις 8 (1), Μάρεϊ 13 (3), Γκραντ 9 (2), Πλάμλι 5, Μπίσλεϊ 6 (2), Μόρις 6, Κρεγκ 10 (2)