NBA

Μπλέιζερς - Γουόριορς 129-124: Λίλαρντ όνειρο, σταμάτησε στους 61 πόντους!

AP Photo/Craig Mitchelldyer AP PHOTO/CRAIG MITCHELLDYER

Μυθική εμφάνιση από τον Ντάμιεν Λίλαρντ, ο οποίος σταμάτησε στους 61 πόντους (!), οδηγώντας τους Μπλέιζερς σε μία αγχωτική νίκη με 129-124 επί των Γουόριορς στην παράταση!

Ο Ντάμιεν Λίλαρντ κάνει ό,τι μπορεί για να διατηρήσει τους Μπλέιζερς σε τροχιά playoffs. Κόντρα στους Γουόριορς αποφάσισε ότι ήρθε η ώρα να πάρει ένα παιχνίδι μόνος του, οδηγώντας το - χωρίς ΜακΚόλουμ - Πόρτλαντ στη νίκη με 129-124 στην παράταση.

Ο σταρ των Μπλέιζερς ήταν από άλλο πλανήτη, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 61 πόντους με 6/17 δίποντα, 11/20 τρίποντα, 16/16 βολές, 10 ριμπάουντ και 7 ασίστ σε 45 λεπτά συμμετοχής, σε μία απίστευτη εμφάνιση! Ήταν μάλιστα αυτός που έστειλε το παιχνίδι στην παράταση με τρίποντο, ισοφαρίζοντας σε 113-113, αλλά και αυτός που έμελλε να διαμορφώσει και το τελικό σκορ, αφού στο φινάλε της παράτασης ευστόχησε σε ένα ζευγάρι βολών.

Ο Χασάν Γουάιτσαϊντ με 17 πόντους, 21 ριμπάουντ και 6 κοψίματα ακολούθησε σε απόδοση τον Λίλαρντ, με τον Άνφερνι Σάιμονς να προσθέτει 15 πόντους (αλλά με 5/16 σουτ).

Για τους Γουόριορς, ο Άλεκ Μπερκς είχε 33 πόντους, ο Ντι'Αντζελο Ράσελ 27 πόντους (αλλά με 9/27 σουτ) και ο Έρικ Πασκάλ 22 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-23, 53-57, 87-92, 113-113, 129-124

ΜΠΛΕΪΖΕΡΣ: Άντονι 14 (9 ριμπάουντ), Λιτλ 4, Γουάιτσαϊντ 17 (21 ριμπάουντ, 6 κοψίματα), Λίλαρντ 61 (17/37 σουτ, 11/20 τρίποντα, 16/16 βολές, 10 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Σάιμονς 15 (5/16 σουτ, 1/9 τρίποντα), Χόαρντ 2, Χεζόνια 5 (1), Μπράουν, Τρεντ 11 (1/10 τρίποντα)

ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ: Πασκάλ 22 (13 ριμπάουντ), Κόλεϊ-Στάιν 12 (7 ριμπάουντ), Μπερκς 33 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Λι 4 (1/7 σουτ, 9 ριμπάουντ), Ράσελ 27 (5/16 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Κρις 14 (6 ριμπάουντ), Σπέλμαν 3 (1/8 σουτ, 1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Πουλ 9 (2/11 σουτ, 1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ)