NBA

Μπακς - Τζαζ 122-118: Μεγάλη νίκη με 50αρα του Γιάννη Αντετοκούνμπο!

AP Photo/Aaron Gash AP PHOTO/AARON GASH

Απίστευτος ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, σταμάτησε στους 50 πόντους κόντρα στους Τζαζ, οδηγώντας τους Μπακς σε μία δύσκολη νίκη με 122-118!

Ασταμάτητος. Ανεπανάληπτος. Μοναδικός. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν όλα αυτά και ακόμα περισσότερα στον αγώνα των Μπακς με τους Τζαζ, σημειώνοντας την δεύτερη 50αρα της καριέρας του για να οδηγήσει το Μιλγουόκι στη νίκη με 122-118 επί της - χωρίς Ρούντι Γκομπέρ - Γιούτα!

Ο Γιάννης δεν είχε αντίπαλο, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 50 πόντους με 14/23 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 13/19 βολές, 14 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και κανένα λάθος (!) σε 39 λεπτά συμμετοχής!

Από κοντά ακολούθησε σε απόδοση ο Γουέσλι Μάθιους με 19 πόντους, με τον Έρικ Μπλέντσο να προσθέτει 13 πόντους και τον Πατ Κόναγκτον 11 πόντους.

Για τους Τζαζ, ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς είχε 24 πόντους, ο Ντόνοβαν Μίτσελ 20 πόντους και ο Τζο Ίνγλις 15 πόντους.

Ήταν ένα τρομερό παιχνίδι στο Μιλγουόκι, με τους Τζαζ να δείχνουν στην αρχή τα δόντια τους, ξεφεύγοντας με 40-52 και τελικά 48-57 στο πρώτο ημίχρονο. Οι Μπακς όμως απάντησαν με ένα επιμέρους σκορ 42-26 στην δεύτερη περίοδο για να περάσουν μπροστά με 90-83, στήνοντας το σκηνικό για όσα έγιναν στην τέταρτη περίοδο.

Εκεί, το παιχνίδι πήγαινε για αρκετή ώρα πόντο-πόντο μέχρι το Μιλγουόκι να ξεφύγει με 120-113. Οι Τζαζ όμως απάντησαν άμεσα και μείωσαν σε 120-118. Με 5.4 δευτερόλεπτα για το τέλος ωστόσο ο Μπρουκ Λόπεζ σταμάτησε τον Ντόνοβαν Μίτσελ, με τον Πατ Κόναγκτον να διαμορφώνει το τελικό σκορ με 2 βολές στο τέλος.

Τα δωδεκάλεπτα: 23-25, 48-57, 90-83, 122-118

ΜΠΑΚΣ: Αντετοκούνμπο 50 (17/31 σουτ, 3 τρίποντα, 13/19 βολές, 14 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μ. Λόπεζ 5 (1/9 σουτ, 1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Μπλέντσο 13 (5/16 σουτ, 1 τρίποντο, 5 ασίστ), Μάθιους 19 (5), ΝτιΒιβτσέντζο 6 (2/10 σουτ, 5 ριμπάουντ), Ιλιασόβα 9 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Ρ. Λόπεζ 4, Κόρβερ, Μπράουν 5 (1), Κόναγκτον 11 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ)

ΤΖΑΖ: Μπογκντάνοβιτς 24 (5), Ο'Νιλ 9 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπράντλεϊ 8 (11 ριπάουντ), Κόνλεϊ 6 (2/10 σουτ, 9 ασίστ), Μίτσελ 20 (3 τρίποντα, 5 λάθη), Γκριν 11 (3), Ίνγκλις 15 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Νιάνγκ 13 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μούντιε 12 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ)