NBA

Μπακς - Σίξερς 112-101: Θωρηκτό Γιάννης

AP Photo/Morry Gash AP PHOTO/MORRY GASH

Ισοπεδωτικός ο Γιάννης Αντετοκούνμπο κόντρα στους Σίξερς, είχε για 1η φορά στην καριέρα του +30 πόντους και +20 ριμπάουντ στο ίδιο ματς, οδηγώντας τους Μπακς στη νίκη με 112-101.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο αποφάσισε να νικήσει μόνος του τους Σίξερς και τα κατάφερε. Σε ένα παιχνίδι που περίμενε αρκετός κόσμος μετά τη νίκη της Φιλαντέλφεια επί των Μπακς τα Χριστούγεννα, το Μιλγουόκι αποδείχθηκε ανώτερο, νικώντας με 112-101. Και το οφείλει στον Γιάννη.

Ο σταρ των Μπακς πήρε από το χέρι την ομάδα του, πραγματοποιώντας μία από τις πλέον κυριαρχικές εμφανίσεις του στο ΝΒΑ, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 36 πόντους με 13/25 σουτ (1/7 τρίποντα), 9/12 βολές, 20 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 35 λεπτά συμμετοχής. Αυτή ήταν η πρώτη φορά στην καριέρα του "Greek Freak" που είχε +30 πόντους και +20 ριμπάουντ σε ένα παιχνίδι!

Άξιος συμπαραστάτης του Γιάννη ήταν ο Κρις Μίντλετον με 20 πόντους (16 εκ των οποίων στο δεύτερο ημίχρονο), με τον Έρικ Μπλέντσο να προσθέτει 14 πόντους.

Για τους Σίξερς, ο Τομπάιας Χάρις είχε 25 πόντους, ο Τζοέλ Εμπίντ 19 πόντους (αλλά με 6/26 σουτ) και 11 ριμπάουντ και ο Αλ Χόρφορντ 15 πόντους αλλά με 5/17 σουτ, ενώ ο Μπεν Σίμονς έμεινε στους 11 πόντους, έχοντας ακόμα 14 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Όσο για το παιχνίδι, αυτό ήταν ντέρμπι για ένα ημίχρονο. Στην τρίτη περίοδο ωστόσο οι Μπακς ξέσπασαν και ξέφυγαν στο σκορ, μην κοιτώντας ξανά πίσω μέχρι το τέλος.

Τα δωδεκάλεπτα: 22-26, 54-51, 86-74, 112-101

ΜΠΑΚΣ: Αντετοκούνμπο 36 (1 τρίποντο, 20 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μίντλετον 20 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μ. Λόπεζ 4, Μπλέντσο 14 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μάθιους 8 (2), Ιλιασόβα 2, Ρ. Λόπεζ 9 (2), Κόρβερ 5 (1), Κόνατον 6, ΝτιΒιντσέντζο 8 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ)

ΣΙΞΕΡΣ: Χόρφορντ 15 (5/17 σουτ, 5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χάρις 25 (5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Εμπίντ 19 (6/26 σουτ, 3/10 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σίμονς 11 (14 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Μίλτον 8 (1), Σκοτ 3 (1), Νέτο, Σάγιον 3 (1), Θάιμπουλ 5 (1), Κορκμάζ 12 (2), Σμιθ