NBA

Μπακς - Σέλτικς 128-123: Απέφυγαν το χαρακίρι με σούπερ Γιάννη Αντετοκούνμπο!

AP Photo/Morry Gash AP PHOTO/MORRY GASH

Οι Μπακς απώλεσαν διαφορά 27 πόντων κόντρα στους Σέλτικς, αλλά στο τέλος πήραν τη νίκη με 128-123, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να κάνει ένα τρομερό double-double.

Οι Μπακς μετέτρεψαν έναν περίπατο σε θρίλερ. Για καλή τους τύχη, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο θα φρόντιζε παρά την αδυναμία του να σκοράρει με συνέπεια από την γραμμή των βολών να μην το πληρώσουν, οδηγώντας το Μιλγουόκι στη νίκη με 128-123. Αυτή ήταν η πέμπτη σερί νίκη των Μπακς, που πλέον έχουν ρεκόρ 37-6.

Το Μιλγουόκι πραγματοποίησε ονειρεμένη εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, ξεφεύγοντας με 36-20 στην πρώτη περίοδο και 58-31 στην δεύτερη, πριν πάει στα αποδυτήρια προηγούμενο με 76-58. Σταδιακά όμως τα δεδομένα θα άλλαζαν.

Στην τρίτη περίοδο οι Σέλτικς έκαναν την αντεπίθεσή τους και μείωσαν σε 87-81, πριν καταφέρει το Μιλγουόκι με ένα δικό του ξέσπασμα να ξεφύγει εκ νέου με 106-87. Αυτό δεν πτόησε όμως τους Σέλτικς, οι οποίοι συνέχισαν να πιέζουν στην τέταρτη περίοδο και μείωσαν σε 127-123 με 38 δευτερόλεπτα να μένουν για το φινάλε. Στην επόμενη φάση ωστόσο ο Μάρκους Σμαρτ αστόχησε σε τρίποντο, με τον Κρις Μίντλετον να διαμορφώνει το τελικό 128-123 με 1/2 βολές.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 32 πόντους με 11/17 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 10/20 βολές, 17 ριμπάουντ και 7 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των Μπακς, με τον Μίντλετον να προσθέτει 23 πόντους και τον Ντόντε ΝτιΒιντσέντζο 19 πόντους.

Για τους Σέλτικς, που παρατάχθηκαν χωρίς τον Τζέιλεν Μπράουν, ο Κέμπα Γουόκερ είχε 40 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Σμαρτ 24 πόντους και ο Τζέισον Τέιτουμ 17 πόντους, αλλά με 8/20 σουτ.

Τα δωδεκάλεπτα: 36-20, 76-58, 106-87, 128-123

ΜΠΑΚΣ: Αντετοκούνμπο 32 (11/22 σουτ, 10/20 βολές, 17 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μίντλετον 23 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μ. Λόπεζ 16 (3), Μπλέντσο 9 (2/9 σουτ, 1 τρίποντο), Μάθιους, Ιλιασόβα 8 (9 ριμπάουντ), Ρ. Λόπεζ, Χιλ 13 (3), ΝτιΒιντσέντζο 19 (4), Κόνατον, Κόρβερ 8 (2)

ΣΕΛΤΙΚΣ: Τάις 12 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Τέιτουμ 17 (8/20 σουτ, 1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Χέιγουορντ 7 (1/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γουόκερ 40 (4 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Σμαρτ 24 (5), Γουίλιαμς 4, Οτζελέγιε 6 (2), Καντέρ 9, Γουαναμέικερ 2, Γκριν 2