NBA

Μπακς - Σέλτικς 123-102: Τρίποντο πάρτι με τρομερούς Γιάννη Αντετοκούνμπο και Μίντλετον

AP Photo/Morry Gash AP PHOTO/MORRY GASH

Καταιγιστικοί οι Μπακς και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο στο Game 2 με τους Σέλτικς, έκαναν ρεκόρ τριπόντων στην ιστορία τους στα playoffs και διέλυσαν με 123-102 τους Σέλτικς, ισοφαρίζοντας σε 1-1 την σειρά.

Οι Μπακς απάντησαν με εμφατικό τρόπο στους Σέλτικς. Δύο ημέρες μετά τον διασυρμό τους στο Game 1 στο Μιλγουόκι, τα "Ελάφια" έδειξαν χαρακτήρα, διαλύοντας με 123-102 τους Σέλτικς στο Game 2, ισοφαρίζοντας σε 1-1 την σειρά.

Οι Μπακς έμειναν πιστοί στις αρχές τους και έπαιξαν το δικό τους μπάσκετ. Απλώς, σε αντίθεση με το Game 1, έβαλαν τα τρίποντα, κάτι που στην συνέχεια άνοιξε χώρους για τον Γιάννη Αντετοκούνμπο. Αυτό το ντόμινο οδήγησε τελικά σε ένα απίστευτο επιμέρους σκορ 24-2 στο τέλος της τρίτης περιόδου και τελικά σε μία άνετη νίκη για το Μιλγουόκι, το οποίο καλείται πλέον να "κλέψει" ένα παιχνίδι από τα επόμενα δύο στην Βοστώνη για να πάρει πίσω το πλεονέκτημα έδρας.

O MVP

Οι Μπακς είχαν ουσιαστικά δύο MVP, έναν σε κάθε ημίχρονο: Τον Κρις Μίντλετον - που κράτησε τους Μπακς στο πρώτο ημίχρονο - και τον Γιάννη, ο οποίος κλείδωσε το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο. Ο πρώτος ολοκλήρωσε τελικά τον αγώνα με 28 πόντους με 7/10 τρίποντα και ο δεύτερος με 29 πόντους (15 στην τρίτη περίοδο) και 10 ριμπάουντ, με τους δύο All Star της ομάδας να κάνουν την διαφορά.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Οι Μπακς τα... διέλυσαν όλα πίσω από την γραμμή των τριών πόντων. Τα "Ελάφια" ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 20/47 τρίποντα, κάνοντας ρεκόρ στην ιστορία τους σε αγώνα playoffs.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι Σέλτικς ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι ξεφεύγοντας με 12-5. Πολύ γρήγορα οι Μπακς απάντησαν πάντως και σκοράροντας από την περιφέρεια πέρασαν μπροστά με 17-15. Πάλι όμως οι Σέλτικς απάντησαν και πέρασαν μπροστά με 23-22, κλείνοντας τελικά την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 30-25.

Στην δεύτερη περίοδο οι Μπακς κατάφεραν χάρη σε ένα σερί 10-0 να περάσουν μπροστά με 44-38. Πολύ γρήγορα ωστόσο οι Σέλτικς αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά με 51-46. Πάνω ωστόσο που έδειχναν να ελέγχουν το ματς, οι Μπακς πήραν φωτιά από την περιφέρεια και κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο με 11/26 τρίποντα πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 59-55.

Στην τρίτη περίοδο ήρθε η έκρηξη των Μπακς και του Γιάννη. Έχοντας πλέον χώρους χάρη στα σουτ που έβαλαν οι συμπαίκτες του, ο "Greek Freak" ανέλαβε δράση στην τρίτη περίοδο σημειώνοντας 15 πόντους και με τους συμπαίκτες του να συνεχίζουν να βάζουν τα σουτ, το σκορ.. ξέφυγε. Αποτέλεσμα ήταν να κλείσει το Μιλγουκι την τρίτη περίοδο με ένα επιμέρους σκορ 24-2, πηγαίνοντας στην τέταρτη περίοδο προηγούμενο με 98-73!

Όπως είναι λογικό, η τέταρτη περίοδος εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία. Οι Σέλτικς κατάλαβαν ότι δεν είχε νόημα να κυνηγήσουν περισσότερο μία ανατροπή σε μία βραδιά που δεν τους πήγαινε τίποτα και απέσυραν τους βασικούς, οι Μπακς έκαναν το ίδιο και οι δύο ομάδες απλώς αρκέστηκαν στο να σκέφτονται το Game 3 στην Βοστώνη.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-30, 59-55, 98-73, 123-102

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ: Μίροτιτς 9 (8 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 29 (10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο), Μίντλετον 28 (7/10 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Λόπεζ 10, Μπλέντσο 21, Γουίλσον 2, Ιλιασόβα 4, Χιλ 10, Φρέιζερ 2, Μπράουν, Σνελ 3, Κόνατον 5

ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ: Μόρις 17 (7 ριμπάουντ), Τέιτουμ 5, Χόρφορντ 15 (8 ριμπάουντ), Ίρβινγκ 9 (4/18 σουτ), Μπράουν 16, Γιαμπουσέλε 6, Οτζελέγιε 5, Χέιγουορντ 5, Γουίλιαμς 4, Μπέινς 4, Γουάναμεϊκερ 7, Ροζίερ 9 (8 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά των Μπακς: 19/42 δίποντα, 20/47 τρίποντα, 25/31 βολές, 54 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά των Σέλτικς: 24/58 δίποντα, 10/28 τρίποντα, 24/27 βολές, 45 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 13 λάθη

Ο επόμενος αγώνας των δύο ομάδων: Ξημερώματα Σαββάτου ώρα Ελλάδος (03:00) οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν στο Game 3 της σειράς στην Βοστώνη