NBA

Μπακς - Ράπτορς 108-100: Παλικαρίσιο 1-0 με Γιάννη και Λόπεζ

AP Photo/Morry Gash AP PHOTO/MORRY GASH

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να κάνει double-double και τον Μπρουκ Λόπεζ να έχει βραδιά καριέρας, οι Μπακς επιβλήθηκαν με 108-100 των Ράπτορς στο Game 1 και έκαναν το 1-0 στην σειρά.

Το πρώτο βήμα προς τους Τελικούς του ΝΒΑ έγινε για τους Μπακς και τον Γιάννη Αντετοκούνμπο. Σε ένα παιχνίδι που γενικά το Μιλγουόκι τα... έσπασε από την περιφέρεια, κατάφερε να πάρει τη νίκη με 108-100 επί των Ράπτορς στο Game 1 παίζοντας παλιό, καλό, μπασκετικό ξύλο και να κάνει το 1-0 στην σειρά.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο από την πλευρά του έριξε και έφαγε μπόλικο ξύλο και αυτός, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 24 πόντους με 7/16 σουτ, 9/12 βολές, 14 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 κοψίματα.

Για τους Ράπτορς, ο Καγουάι Λέοναρντ είχε 31 πόντους (αλλά με 10/26 σουτ), ο Κάιλ Λόουρι 30 πόντους και ο Πασκάλ Σιάκαμ 15 πόντους (αλλά με 6/20 σουτ).

Ο MVP

Ο Μπρουκ Λόπεζ είχε βραδιά καριέρας την πλέον κατάλληλη στιγμή. Ο σέντερ των Μπακς πήρε στην πλάτη του το Μιλγουόκι σε κρίσιμα σημεία, σκοράροντας όποτε κόλλαγε η ομάδα του στο σκοράρισμα. Αποκορύφωμα ήταν η παρουσία του στην τέταρτη περίοδο, διάστημα στο οποίο σημείωσε τους 13 από τους 29 πόντους του, με τους τρεις σημαντικότερους να έρχονται περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος, όταν με ένα μεγάλο τρίποντο έκανε το σκορ 104-100.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Οι Μπακς είχαν 60 ριμπάουντ έναντι 46 των Ράπτορς. Τα 15 από αυτά ήταν επιθετικά, έναντι μόλις 8 των Καναδών. Την ίδια στιγμή, είχαν μόλις 11/44 τρίποντα (25%), αλλά και 11 κοψίματα!

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι Μπακς ξεκίνησαν δυναμικά το παιχνίδι και με τον Γιάννη να σημειώνει 6 μαζεμένους πόντους προηγήθηκαν με 8-3. Η απάντηση των Ράπτορς όμως ήταν εκκωφαντική, με τους Καναδούς να καταφέρνουν χάρη σε ένα σερί 16-0 να περάσουν μπροστά στο σκορ με 19-8. Λίγο αργότερα μάλιστα προηγήθηκαν με 26-13, κλείνοντας τελικά την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 34-23.

Στην δεύτερη περίοδο το Μιλγουόκι αντέδρασε και με τον Λόπεζ και τον Μπρόγκντον να δίνουν λύσεις μείωσε αρχικά σε 34-40 και αργότερα σε 39-42. Οι Ράπτορς είχαν όμως πάλι την απάντηση και ξέφυγαν με 50-40. Το Μιλγουόκι αντέδρασε εκ νέου και μείωσε σε 47-50, ωστόσο κάποια συνεχόμενα καλάθι του Λέοναρντ έστειλαν το Τορόντο στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων (59-51).

Οι Μπακς μπήκαν αποφασισμένοι στην στην τρίτη περίοδο, μειώνοντας άμεσα σε 59-61 και 62-63. Το Τορόντο είχε όμως πάλι την απάντηση και με μπροστάρη τον Λέοναρντ ξέφυγε με 64-74. Το Μιλγουόκι συνέχισε να πιέζει και μείωσε σε 72-76 και 76-80, ωστόσο οι Ράπτορς κατάφεραν χάρη σε τρίποντο του Σιάκαμ στο φινάλε της τρίτης περιόδου, να ξεφύγουν με 83-76 .

Κάπου εκεί ωστόσο οι Ράπτορς έπαθαν μπλακ-άουτ. Με τους 4 από τους 5 βασικούς τους να αγωνίζονται τουλάχιστον 40 λεπτά, έμειναν από δυνάμεις στο τέλος, με το Μιλγουόκι να κλείνει τον αγώνα με ένα σερί 10-0 και να παίρνει τη νίκη.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-34, 51-59, 76-83, 108-100

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ: Μίντλετον 11 (11 ριμπάουντ), Λόπεζ 29 (11 ριμπάουντ, 4 κοψίματα), Μπλέντσο 9, Μίροτιτς 13 (6 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 24 (14 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 κοψίματα), Ιλιασόβα 7, Χιλ, Κόνατον (6 ριμπάουντ), Μπρόγκντον 15

ΤΟΡΟΝΤΟ ΡΑΠΤΟΡΣ: Γκασόλ 6 (12 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λόουρι 30 (8 ριμπάουντ), Γκριν 6 (6 ριμπάουντ), Λέοναρντ 31 (9 ριμπάουντ), Σιάκαμ 15, Πάουελ 6, ΒανΒλίτ 2, Ιμπάκα 4

Τα ομαδικά στατιστικά των Μπακς: 26/49 δίποντα, 11/44 τρίποντα, 23/27 βολές, 60 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 8 κλεψίματα, 11 κοψίματα, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά των Ράπτορς: 19/50 δίποντα, 15/42 τρίποντα, 17/20 βολές, 46 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 9 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 12 λάθη

Ο επόμενος αγώνας των δύο ομάδων: Χαράματα Σαββάτου (03:30) ώρα Ελλάδος οι Μπακς θα υποδεχθούν τους Ράπτορς για το Game 2 της σειράς.