NBA

Μπακς - Πίστονς 120-99: Δύο νίκες από τα ημιτελικά της Ανατολής τα Ελάφια

Milwaukee Bucks' Giannis Antetokounmpo gives high-fives to his teammates during the first half of Game 2 of an NBA basketball first-round playoff series against the Detroit Pistons on Wednesday, April 17, 2019, in Milwaukee. (AP Photo/Aaron Gash) AP

Οι -δίχως τον Μπλέικ Γκρίφιν- Πίστονς αντιστάθηκαν, όμως το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο. Οι Μπακς τους νίκησαν στο Game 2 της σειράς, έκαναν το 2-0 και βρίσκονται πλέον δύο νίκες μακριά από τα ημιτελικά της Ανατολής.

Αυτή τη φορά, το έργο τους δεν ήταν τόσο εύκολο, όσο ήταν στο πρώτο ματς της σειράς. Αυτή τη φορά οι Πίστονς ήταν περισσότερο ανταγωνιστικοί κι ας ήταν ο Μπλέικ Γκρίφιν και πάλι εκτός δράσης. Κι αυτή τη φορά όμως οι Μπακς ήταν οι νικητές. Η ομάδα του Μιλγουόκι επικράτησε εκείνης του Ντιτρόιτ (120-99) για να κάνει το 2-0 στη σειρά του πρώτου γύρου των playoffs και να πλησιάσει τον πρώτο μικρό στόχο της postseason, την πρόκριση στα ημιτελικά της Ανατολικής Περιφέρειας.

Ο Μάικ Μπουντενχόλζερ θα ήταν μάλλον ευχαριστημένος από την τροπή που πήρε η αναμέτρηση, άλλωστε δεν θα μπορούσε να κερδίσει πολλά αν και το δεύτερο ματς έμοιαζε με το πρώτο της σειράς. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έπαιξε όσο χρειάστηκε και ήταν ξανά κυρίαρχος, ο Έρικ Μπλέντσο κι ο Κρις Μίντλετον ακολούθησαν, ο πάγκος έδωσε βοήθειες και οι αξιόμαχοι Πίστονς δεν είχαν τις δυνάμεις που χρειάζονταν για να "επιβιώσουν" στο Fiserv Forum. Είχαν απαντήσεις για ένα ημίχρονο, στο δεύτερο μέρος όμως ξέμειναν από δυνάμεις και επιλογές στην επίθεση.

O MVP

Για δεύτερο συνεχόμενο ματς, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν είχε αντίπαλο. Με τον Μπλέικ Γκρίφιν εκτός δράσης, τα πράγματα μοιάζουν εύκολα για τον Greek Freak που είχε ένα "ήσυχο" πρώτο μέρος, μπήκε με το πόδι στο γκάζι στο τρίτο δωδεκάλεπτο και έβγαλε πολλές όμορφες φάσεις, ανάμεσά τους και ένα ΦΑΝΤΑΣΜΑΓΟΡΙΚΟ κάρφωμα στο πρόσωπο του Θον Μέικερ ! Ο 24χρονος φόργουορντ τελείωσε το ματς με 26 πόντους από 10/15 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 3/5 βολές, μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ και έκανε δύο κοψίματα σε 29:41, ένα χειροκρότημα αξίζει όμως κι ο Έρικ Μπλέντσο που πρόσθεσε 27 πόντους από 8/11 δίποντα, 3/8 τρίποντα και 2/3 βολές, ενώ γέμισε τη στατιστική του με 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 μπλοκ.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Μόλις 6/11 τρίποντα είχαν οι Μπακς στο πρώτο μέρος, την ώρα που οι Πίστονς μετρούσαν 9/23. Ήταν σίγουρα μια έκπληξη αυτή, όπως έκπληξη ήταν και τα δύο λάθη της ομάδας του Ντιτρόιτ στα 24 πρώτα λεπτά του αγώνα. Ο Μάικ Μπουντενχόλζερ θα κρατήσει το γεγονός ότι οι τρεις κορυφαίοι παίκτες του είχαν 77 πόντους από 29/52 προσπάθειες, 21 ριμπάουντ, 18 ασίστ και μόλις οκτώ λάθη. Φοβερό το stat-line του Πατ Κόνακτον που είχε 18 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 μπλοκ, ενώ στην επίθεση μέτρησε 6/7 δίποντα και 2/3 τρίποντα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Δύο πρόσωπα είχαν οι Μπακς στο πρώτο μέρος. Μπήκαν με καλό ρυθμό στην επίθεση στο ματς, πέτυχαν 18 πόντους μέχρι το πέμπτο λεπτό και το πρώτο timeout της αναμέτρησης, πήγαν στο +11 (31-20) με τρίποντο του Λόπεζ και καλάθι του Μπράουν στο 8', έκλεισαν την περίοδο στο 38-27 χάρη στους 12 πόντους του Μπλέντσο που είχε και εύστοχο εκπρόθεσμο τρίποντο, ωστόσο στη συνέχεια είδαν τους Πίστονς να ισορροπούν την κατάσταση. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με επί μέρους 1-9 στο δεύτερο δωδεκαλεπτο, μάζεψαν τη διαφορά και ενω κυνηγούσαν συνεχώς στο σκορ, έβρισκαν απαντήσεις σε κάθε καλάθι των γηπεδούχων. Κενάρντ και Τζάκσον τους έδωσαν το προβάδισμα λίγο πριν το ημίχρονο και το 58-59 του 24' άφηνε υποσχέσεις για μεγάλο ματς. Που τελικά δεν είδαμε.

Ο Αντετοκούνμπο μπήκε στο τρίτο δωδεκάλεπτο με επτά πόντους από 2/2 δίποντα και 1/1 τρίποντο σε 65", οι Μπακς έτρεξαν ένα επί μέρους 9-2 σε κάτι λιγότερο από δύο λεπτά και έγραψαν έτσι το 67-61. Μπλέντσο και Λόπεζ βοήθησαν για το 76-65, η διαφορά έμεινε πάνω από τους δέκα και ο Μπουντενχόλζερ προσπάθησε να διαχειριστεί και πάλι τα λεπτά του ηγέτη του. Ένα μικρό ξέσπασμα στα τέλη της περιόδου οδήγησε τα Ελάφια στο +19 (93-74), με τους Πίστονς ανήμπορους να αντιδράσουν αυτή τη φορά. Οι παίκτες του Κέισι έκαναν την τελευταία τους προσπάθεια στα πρώτα λεπτά της τέταρτης, ωστόσο ο Μπλέντσο έβαλε τέσσερις σερί πόντους για το 99-86 στο 41' κι ο Γιάννης συνέχισε με γκολ-φάουλ για το 106-87 στο 42' που έκρινε την αναμέτρηση.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 38-27, 58-59, 93-76, 120-99

ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 24 (5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Αντετοκούνμπο 26 (10/15 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/5 βολές, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 μπλοκ), Λόπεζ 8 (1), Μπράουν 8 (1), Μπλέντσο 27 (11/19 σουτ, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κόνακτον 18 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα), Ιλιασόβα 3 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Χιλ 4, Μίροτιτς 2

ΠΙΣΤΟΝΣ (Κέισι): Κενάρντ 19 (4/5 τρίποντα), Μέικερ 6 (2/9 σουτ), Ντράμοντ 18 (16 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 μπλοκ), Έλινγκτον 8 (2), Τζάκσον 18 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Γκάλογουεϊ 9 (3), Ρόμπινσον 9 (1), Σμιθ 7 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπράουν 5 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά των Μπακς: 36/64 δίποντα, 11/26 τρίποντα, 15/21 βολές, 54 ριμπάουντ (46 αμυντικά - 8 επιθετικά), 32 ασίστ, 5 κλεψίματα, 11 κοψίματα, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά των Πίστονς: 25/63 δίποντα, 12/36 τρίποντα, 13/17 βολές, 43 ριμπάουντ (32 αμυντικά - 11 επιθετικά), 23 ασίστ, 5 κλεψίματα, 7 κοψίματα

Ο επόμενος αγώνας των δύο ομάδων: Η σειρά θα μεταφερθεί στο Ντιτρόιτ, όπου οι Πίστονς θα υποδεχθούν τους Μπακς το βράδυ του Σαββάτου, τα ξημερώματα της Κυριακής δηλαδή στις 03:00.