NBA

Μπακς - Νικς 128-102: Αφηνιασμένος Γιάννης Αντετοκούνμπο!

AP Photo/Morry Gash AP PHOTO/MORRY GASH

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να αγγίζει την 40αρα σε 21 λεπτά συμμετοχής (!) οι Μπακς διέσυραν με 128-102 τους Νικς και έφτασαν τις 4 σερί νίκες.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο και οι Μπακς ανεβαίνουν. Οι Νικς είχαν την ατυχία να βρεθούν μπροστά τους. Και πλήρωσαν τις συνέπειες, με το Μιλγουόκι να κάνει πάρτι στην έδρα του και να φτάνει σε μία άνετη νίκη με 128-102, καταφέρνοντας παράλληλα να ξεκουράσει και τους βασικούς του, αφού τα 4/5 της βασικής πεντάδας αγωνίστηκαν λιγότερο από 23 λεπτά.

Οι Μπακς ήταν χαλαροί μόνο στην πρώτη περίοδο, όταν προηγήθηκαν μόλις με 29-23. Στην δεύτερη περίοδο ωστόσο αποφάσισαν να καθαρίσουν το παιχνίδι και το έκαναν, καταφέρνοντας χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 36-17 να ξεφύγουν με 65-40, μην κοιτάζοντας ξανά πίσω.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν είχε αντίπαλο στα μέτρα του, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 37 πόντους με 9/12 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 10/12 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κόψιμο σε 21 λεπτά συμμετοχής, δείγμα της κυριαρχίας του στο παρκέ.

Ο Κρις Μίντλετον με 17 πόντους και ο Ερσάν Ιλιασόβα με 14 πόντους ακολούθησαν τον Γιάννη σε απόδοση, σε μία βραδιά που και οι 13 παίκτες που χρησιμοποίησαν οι Μπακς αγωνίστηκαν μεταξύ 10 και 26 λεπτών.

Για τους Νικς, ο Τζούλιους Ραντλ είχε 25 πόντους και 15 ριμπάουντ, ο Αρ Τζέι Μπάρετ 22 πόντους και ο Μπόμπι Πόρτις 20 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-23, 65-40, 108-76, 128-102

ΜΠΑΚΣ: Αντετοκούνμπο 37 (12/17 σουτ, 3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Μίντλετον 17 (1), Λόπεζ 7 (1), Μπλέντσο 11 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μάθιους 6 (2/9 σουτ, 1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γουίλσον 4 (5 ριμπάουντ), Ιλιασόβα 14 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπέντερ (7 ριμπάουντ), Χιλ 6 (1), Μπράουν 7 (1), ΝτιΒιντσέντζο 9 (1), Κόνατον 2, Κόρβερ 8 (2)

ΝΙΚΣ: Γκίμπσον, Ραντλ 25 (3 τρίποντα, 15 ριμπάουντ), Πέιτον 2 (5 ασίστ), Μπούλοκ 3 (0/8 σουτ), Μπάρετ 22 (5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Πόρτις 20 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Νοξ 10 (2), Ρόμπινσον 7, Έλινγκτον 2, Άλεν 9 (6 ασίστ), Τρίερ 2, Ντότσον