NBA

Μπακς - Καβαλίερς 129-112: "Σβηστά" Γιάννης Αντετοκούνμπο και Μιλγουόκι

AP Photo/Jeffrey Phelps AP PHOTO/JEFFREY PHELPS

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο και οι Μπακς δεν ζορίστηκαν ιδιαίτερα κόντρα στους Καβαλίερς, παίρνοντας μία εύκολη νίκη με 129-112.

Δύο ημέρες μετά την εντός έδρας ήττα-σοκ από τους Χιτ, οι Μπακς ανέκαμψαν πλήρως, επικρατώντας με 129-112 των Καβαλίερς στο Μιλγουόκι. Βελτίωσαν έτσι το ρεκόρ τους στο 2-1, δείχνοντας να επανέρχονται στον σωστό δρόμο.

Το Μιλγουόκι δεν ζορίστηκε ιδιαίτερα, κάνοντας τα απολύτως απαραίτητα για να νικήσει. Κάπως έτσι, έκλεισε το πρώτο ημίχρονο προηγούμενο με 59-52, φτάνοντας να προηγείται ακόμα και με 16 πόντους διαφορά στην τρίτη περίοδο.

Κάπου εκεί αντέδρασε στο Κλίβελαντ και μείωσε σε 96-91. Η απάντηση των Μπακς όμως ήταν άμεση και χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 28-12 ξέφυγαν με 124-103 με 4 λεπτά να μένουν για το φινάλε, φτάνοντας στη νίκη.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο κινήθηκε σε ρηχά νερά για τα δικά του δεδομένα, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 14 πόντους με 5/13 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/8 βολές, 10 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 κοψίματα σε 29 λεπτά συμμετοχής.

Ο Κρις Μίντλετον με 21 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Μπακς, με τον Τζορτζ Χιλ να προσθέτει 19 πόντους και τον Πατ Κόναγκτον 17 πόντους.

Για τους Καβαλίερς, ο Κόλιν Σέξτον είχε 18 πόντους και οι Τρίσταν Τόμπσον και Τζόρνταν Κλάρκσον από 17 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 30-31, 59-52, 81-80, 129-112

ΜΠΑΚΣ: Αντετοκούνμπο 14 (5/15 σουτ, 4/8 βολές, 10 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κοψίματα), Μίντλετον 21 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ0, Λόπεζ 16 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπλέντσο 14 (8 ασίστ), Μάθιους 14 (2), Γουίλσον, Ιλιασόβα 3 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Ρ. Λόπεζ 2, Χιλ 19 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), ΝτιΒιντσέντζο, Κόναγκτον 17 (4), Κόρβερ 9 (3)

ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ: Λαβ 15 (3 τρίποντα, 16 ριμπάουντ), Οσμάν 10 (2), Τόμπσον 17 (13 ριμπάουντ), Σέξτον 18 (2), Γκάρλαντ 9 (1), Κουκ 2, Νανς 15 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), ΜακΚίνι, Ντελαβεντόβα 5 (1), Κλάρκσον 17 (2), Πόρτερ 4