NBA

Μάβερικς - Σπερς 117-110: Συγκλονιστικός Ντόντσιτς!

AP Photo/Richard W. Rodriguez AP PHOTO/RICHARD W. RODRIGUEZ

Με τον Ντόντσιτς να πραγματοποιεί μυθική εμφάνιση με 40αρα και triple-double , οι Μάβερικς νίκησαν με 117-110 τους Σπερς. Ρεκόρ καριέρας σε πόντους από τον Σλοβένο.

Κάποιος να τον σταματήσει! Ο Λούκα Ντόντσιτς ήταν για ακόμα μία φορά εξωγήινος, οδηγώντας τους Μάβερικς στη νίκη με 117-110 επί των Σπερς, πραγματοποιώντας την καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του στο ΝΒΑ!

Ο Σλοβένος ήταν ασταμάτητος, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 42 πόντους (ρεκόρ καριέρας) με 9/14 δίποντα, 5/13 τρίποντα, 9/13 βολές 11 ριμπάουντ και 12 ασίστ σε 35 λεπτά συμμετοχής, αλλά και το τρίποντο που "κλείδωσε" τη νίκη των Μάβερικς!

Στο πλευρό του διαστημικού Ντόντσιτς οι Μάβερικς είδαν τον Ντόριαν Φίνεϊ-Σμιθ να προσθέτει 22 πόντους και τον Κρίσταπς Πορζίνγκις 18 πόντους και 10 ριμπάουντ, σε μία βραδιά που όλα αφορούσαν τον τρομερό Σλοβένο!

Για τους Σπερς, που πάλεψαν και επέστρεψαν από το -18 αλλά δεν άντεξαν στο τέλος, ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν είχε 36 πόντους, ο ΛαΜάρκους Όλντριτζ 16 πόντους και ο Μπριν Φορμπς 13 πόντους.

Η αλήθεια βέβαια είναι ότι παρά το ρεσιτάλ του Ντόντσιτς, οι Μάβερικς τα βρήκαν σκούρα κόντρα στο Σαν Αντόνιο. Κι ας ξεκίνησαν δαιμονισμένα το ματς, ξεφεύγοντας με 27-10 στο ξεκίνημα του αγώνα και 36-22 στην δεύτερη περίοδο, έχοντας σταθερά διψήφιο προβάδισμα μέχρι και την τρίτη περίοδο.

Ο λόγος ήταν ότι οι Σπερς απλώς δεν τα παρατούσαν, φτάνοντας να μειώσουν σε 104-102 με 4.5 λεπτά να μένουν για το φινάλε, κάνοντας ντέρμπι το ματς. Τελικά, με το παιχνίδι στην κόψη του ξυραφιού, χρειάστηκε ένα τεράστιο τρίποντο του Ντόντιστς με 27 δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος, με το οποίο έκανε το σκορ 115-110, "καθαρίζοντας" την υπόθεση-νίκη για την ομάδα του, βάζοντας παράλληλα το κερασάκι στην τούρτα σε μία μυθική εμφάνιση.

Τα δωδεκάλεπτα: 36-22, 59-49, 93-79, 117-110

ΜΑΒΕΡΙΚΣ: Πάουελ 2, Πορζίνγκις 18 (4 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Φίνεϊ-Σμιθ 22 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντόντσιτς 42 (5 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 12 ασίστ), Κάρι 7 (1), Κλέμπερ 8 (2), Τζάκσον 3 (1), Μπράνσον 11 (1), Ράιτ 4 (5 ριμπάουντ), Χάρνταγουεϊ (0/5 σουτ)

ΣΠΕΡΣ: Λάιλς, Όλντριτζ 16 (9 ριμπάουντ), Μάρεϊ 8 (4/11 σουτ, 5 ριμπάουντ), ΝτεΡ¨οζαν 36 (14/20 δίποντα, 8/8 βολές, 8 ριμπάουντ), Φορμπς 13 (3), Γκέι 9 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Κάρολ 3 (1), Πετλ 9 (10 ριμπάουντ), Γουάιτ 2, Μιλς 9 (2), Μπελινέλι 5 (1)