NBA

Μάβερικς - Κλίπερς 135-133: Ο Ντόντσιτς έγραψε τη ραψωδία της χρονιάς

Dallas Mavericks' Luka Doncic, right, reacts after making a basket as Los Angeles Clippers' Marcus Morris Sr. (31) reaches for the ball during the second half of an NBA basketball first round playoff game Sunday, Aug. 23, 2020, in Lake Buena Vista, Fla. (AP Photo/Ashley Landis, Pool) AP

Το παιδί-θαύμα ξαναχτύπησε! Παίζοντας τραυματίας, χωρίς τον Πορζίνγκις δίπλα του, ο Λούκα Ντόντσιτς διέλυσε τα κοντέρ, έβαλε και το νικητήριο σουτ για να κερδίσουν οι Μάβερικς τους Κλίπερς και να κάνουν το 2-2 στη σειρά (VIDEOS).

Έπαιξε με διάστρεμμα ενώ έπρεπε να ξεκουραστεί. Δεν είχε τον Κρίσταπς Πορζίνγκις στο πλευρό του. Βρέθηκε να χάνει με 21 πόντους στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Και όμως, ο Λούκα Ντόντσιτς, ο Λούκα ο Τρομερός, έκανε μία από τις κορυφαίες εμφανίσεις νεαρού στην ιστορία των playoffs, έβαλε το νικητήριο τρίποντο στην εκπνοή της παράτασης, έδωσε μια απίθανη νίκη στους Μάβερικς (135-133) και ισοφάρισε τη σειρά με τους Κλίπερς στο 2-2 δίνοντας συνέχεια και προσθέτοντας ακόμη περισσότερη πίεση στις πλάτες των παικτών του Ντοκ Ρίβερς.

Αυτά που έκανε ο Ντόντσιτς το βράδυ της Κυριακής, δεν περιγράφονται. Αν δεν έχεις παρακολουθήσει αυτό το ασύλληπτο ματς, απλά δεν περιγράφονται. Περιγράφονται σίγουρα τα στατιστικά του: 43 πόντοι από 14/20 δίποντα, 4/10 τρίποντα και 3/5 βολές, 17 ριμπάουντ, 13 ασίστ, δύο κλεψίματα και ένα μπλοκ, όλα αυτά σε 46 λεπτά, όλα αυτά με διάστρεμμα από το προηγούμενο ματς το οποίο κανονικά δεν έπρεπε να επιβαρύνει. Είναι όμως παίκτης παλαιάς κοπής και παρά το γεγονός ότι μέχρι αυτό το ματς είχε 0/10 σουτ ισοφάρισης ή προσπέρασης στο τελευταίο λεπτό στη διάρκεια της σεζόν 2019/20, έβαλε όσα είχε χάσει στα προηγούμενα δεκάδες ματς.

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΑΠΟ ΤΟ -21 ΚΑΙ ΘΡΙΛΕΡ ΕΩΣ ΤΟ ΦΙΝΑΛΕ

Από το 33-54 στα μέσα της δεύτερης περιόδου που έδειχνε να κρίνει πολύ νωρίς τον αγώνα, οι Μάβερικς έτρεξαν ένα απίθανο 51-21 μέσα σε περίπου 14 λεπτά και όχι μόνο προηγήθηκαν, αλλά έχτισαν και προβάδισμα εννέα πόντων (84-75). Ο Κάρι κι ο Χάρνταγουεϊ έδιναν τρομερές λύσεις στο σκοράρισμα, ο Ντόντσιτς έβαλε δύο μεγάλα τρίποντα για το 116-109, όμως το ίδιο έκαναν ο Τζάκσον κι ο Λέοναρντ για το 119-117.

Ο Χάρνταγουεϊ απάντησε με βολές για το 121-117, αλλά και πάλι ο Λέοναρντ ήταν εκεί και ο Γουίλιαμς ισοφάρισε στο 121-121 με 2/3 βολές. Στην επόμενη φάση ο Κάρι γλίστρησε, οι Κλίπερς πήραν τη μπάλα, όμως στην τελευταία επίθεση το σουτ του ηγέτη τους ήταν άστοχο και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί ο Γουίλιαμς έκανε κι άλλη ζημιά στους Μάβερικς, ο Ντόντσιτς σκόραρε κρίσιμο δίποντο για το 130-130 στα 50" και το ματς συνέχισε να έχει χαρακτήρα θρίλερ.

Το ρομπότ που λέγεται Λέοναρντ αστόχησε απέναντι στον Κλέμπερ, ο Ντόντσιτς είδε αλλαγή στο σκριν, τον Τζάκσον απέναντί του και τον "χτύπησε" σκοράροντας με πιρουέτα για το 132-130 στα 19". Στην επόμενη φάση ο Λέοναρντ πήρε φυσικά τη μπάλα, ο Κλέμπερ έδωσε βοήθεια στο χαμηλό ποστ, η μπάλα έφτασε στον Μόρις και εκείνος πέτυχε τρίποντο από την αριστερή γωνία για το 132-133 στα 9". Οι Κλίπερς είχαν να δώσουν ένα φάουλ, το έκαναν στα 3.7" αλλά ο Ντόντσιτς ήθελε να κερδίσει και έβαλε το απίθανο σουτ για το τελικό 135-133 στην εκπνοή.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-34, 58-66, 93-85, 121-121 (κ.α.), 135-133

ΜΑΒΕΡΙΚΣ (Καρλάιλ): Χάρνταγουεϊ 21 (3), Φίνι-Σμθ 8 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Κλέμπερ 7 (9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπερκ 25 (4/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντόντσιτς 43 (14/20 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 3/5 βολές, 17 ριμπάουντ, 13 ασίστ), Κιντ-Γκίλκριστ 3, Κάρι 15 (6/8 δίποντα), Μαριάνοβιτς 10 (7 ριμπάουντ), Μπαρέα 3, Τζάκσον

ΚΛΙΠΕΡΣ (Ρίβερς): Λέοναρντ 32 (7/13 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μόρις 9 (1), Ζούμπατς 15, Τζορτζ 9 (3/14 σουτ, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σάμετ 8 (2), Χάρελ 2, Γουίλιαμς 36 (11/16 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 8/9 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τζάκσον 14 (4), Γκριν 8 (1), Μαν