NBA

Μάβερικς - Κλίπερς 107-110: Ο Λέοναρντ νίκησε τον Ντόντσιτς

AP Photo/Chris Carlson AP PHOTO/CHRIS CARLSON

Οι - χωρίς Πολ Τζορτζ - Κλίπερς έδειξαν χαρακτήρα στο Ντάλας και με τον Λέοναρντ να κάνει ένα μεγάλο double-double πήραν τη νίκη με 110-107 επί των Μάβερικς. Παραλίγο triple-double ο Ντόντσιτς.

Οι Κλίπερς συνέχισαν την ανοδική τους πορεία. Με ηγέτη τον Κουάι Λέοναρντ, η ομάδα του Λ.Α άλωσε με 110-107 το Ντάλας, διευρύνοντας το σερί της στις 4 σερί νίκες (αλλά και 6 στα τελευταία 7 παιχνίδια), δείχνοντας ότι δεν έχει επηρεαστεί καθόλου από την απουσία του Πολ Τζορτζ.

Οι Κλίπερς πήραν τον έλεγχο του αγώνα στην δεύτερη περίοδο, όταν χάρη σε ένα σερί 16-0 ξέφυγαν με 39-49. Οι Μάβερικς έκαναν την αντεπίθεσή τους όμως και στην τέταρτη περίοδο έφεραν το παιχνίδι στον πόντο. Με το σκορ στο 105-108 ωστόσο ο Τιμ Χάρνταγουεϊ αστόχησε σε τρίποντο, για να ακολουθήσουν δύο άστοχες βολές του ΤζαΜάικαλ Γκριν για τους Κλίπερς και δύο άστοχες του Λούκα Ντόντσιτς με 6 δευτερόλεπτα για το φινάλε, πριν κλειδώσει τη νίκη ο Λέοναρντ από την γραμμή των βολών.

Ο Λέοναρντ με 34 πόντους και 11 ριμπάουντ ήταν ο ηγέτης των Κλίπερς σε ακόμα ένα παιχνίδι, με τον Λάντρι Σάμετ να προσθέτει 18 πόντους και τον Λου Γουίλιαμς 16 πόντους.

Για τους Μάβερικς, που έχασαν στην πρώτη περίοδο με σοβαρό τραυματισμό στον αχίλλειο τένοντα τον Ντουάιτ Πάουελ, ο Ντόντσιτς είχε 34 πόντους, 10 ριμπάουντ και 9 ασίστ και ο Τιμ Χάρνταγουεί 12 πόντους, ενώ ο Κρίσταπς Πορζίνγκις έμεινε στους 10 πόντους με 4/17 σουτ στην επιστροφή του έπειτα από απουσία 10 αγώνων.

Τα δωδεκάλεπτα: 24-24, 49-60, 78-82, 107-110

ΜΑΒΕΡΙΚΣ: Πάουελ 1, Πορζίνγκις 10 (4/17 σουτ, 1/8 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Φίνεϊ-Σμιθ 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ντόντσιτς 34 (3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Χάρνταγουεϊ 13 (3), Κλέμπερ 8 (5 ριμπάουντ), Μαριάνοβιτς 12 (7 ριμπάουντ), Μπράνσον 6, Ράιτ 2, Μπαρέα 3 (1), Κάρι 8 (2)

ΚΛΙΠΕΡΣ: Λέοναρντ 34 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), Χάρκλες, Ζούμπατς 9 (9 ριμπάουντ), Μπέβερλι 9 (3), Σάμετ 18 (5), Πάτερσον, Γκριν 6 (10 ριμπάουντ), Χάρελ 12 (9 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 16 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ρόμπινσον, ΜακΓΚρούντερ 4