NBA

Μάβερικς - Γουίζαρντς 108-100: Ασταμάτητος ο Ντόντσιτς!

AP Photo/Tony Gutierrez AP PHOTO/TONY GUTIERREZ

Με τον Λούκα Ντόντσιτς να ξεκινάει την σεζόν από εκεί που σταμάτησε την περσινή και να τα κάνει... όλα, οι Μάβερικς επιβλήθηκαν με 108-100 των Γουίζαρντς.

Ο Λούκα Ντόντσιτς αποφάσισε να θυμίσει σε όλους ότι δεν αναδείχθηκε τυχαία πέρυσι ρούκι της χρονιάς. Στον πρώτο αγώνα της σεζόν 2019/20, λοιπόν, έκανε ξανά... πολύ από όλα, οδηγώντας τους Μάβερικς στη νίκη με 108-100 επί των Γουίζαρντς.

Ο Σλοβένος γκαρντ ήταν ασταμάτητος, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 34 πόντους με 12/19 σουτ, 6/8 βολές, 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 34 λεπτά συμμετοχής!

Στο πλευρό του Σλοβένου στάθηκε ο Κρίσταπς Πορζίγκις, ο οποίος στον πρώτο επίσημο αγώνα του έπειτα από 20 μήνες έδειξε σε καλή κατάσταση, σταματώντας στους 23 πόντους.

Για τους Γουίζαρντς, ο Μπράντλεϊ Μπιλ είχε 19 πόντους, αλλά με μόλις 7/25 σουτ (1/11 εκ των οποίων τρίποντα), με τους Τόμας Μπράιαντ και Ρούι Χατσιμούρα να προσθέτουν από 14 πόντους.

Όσο για το παιχνίδι, αυτό ξεκίνησε ως ντέρμπι, με τους Γουίζαρντς να κλείνουν την πρώτοι περίοδο έχοντας ελαφρύ προβάδισμα (24-25). Στα δύο δωδεκάλεπτα που ακολούθησαν ωστόσο οι Μαβς έτρεξαν επιμέρους σκορ 67-43, ξεφεύγοντας με 91-68 στο τέλος της τρίτης περιόδου, με την Γουάσινγκτον απλώς να μειώνει στο τέλος την έκταση της ήττας της.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-25, 62-48, 91-68, 108-100

ΜΑΒΕΡΙΚΣ: Κλέμπερ (8 ριμπάουντ), Πορζίνγκις 23 (3), Λι 4, Ράιτ 5 (1), Ντόντσιτς 34 (4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Τζάκσον 10, Φίνεϊ-Σμιθ 10 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Μπράνσον 9 (1), Κάρι 9 (1), Χάρνταγουεϊ 4

ΓΟΥΙΖΑΡΝΤΣ: Χατσιμούρα 14 (10 ριμπάουντ), Μπράιαντ 14 (11 ριμπάουντ), Μπιλ 19 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Σμιθ 7 (1), Μπόνγκα 9 (1), Μπέρτανς 7 (2), Βάγκνερ 13 (3), Ρόμπινσον, ΜακΡέι 11 (1), Τσιόζα 6 (2), Μάθιους, Σκόφιλντ