NBA

Μάτζικ - Μπακς 91-123: Ξέσπασαν Γιάννης και Μπακς

AP Photo/John Raoux AP PHOTO/JOHN RAOUX

Με τον Γιάννη να κάνει ακόμα ένα double-double, οι Μπακς διέλυσαν τους Μάτζικ με 123-91 μέσα στο Ορλάντο και επέστρεψαν στις νίκες. Ντεμπούτο για Θανάση.

Η ήττα από τους Σέλτικς ξύπνησε τον εγωισμό των Μπακς. Το Μιλγουόκι έμοιαζε με ομάδα σε αποστολή στο Ορλάντο και στηριζόμενο σε ένα τρομερό δεύτερο δωδεκάλεπτο πήρε μία άνετη νίκη με 123-91.

Οι Μπακς βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 20-7 στο ξεκίνημα του αγώνα. Απάντησαν όμως με ένα επιμέρους σκορ 40-9 (!) και ξέφυγαν με 29-47, κλείνοντας τελικά το πρώτο ημίχρονο έχοντας προβάδισμα 21 πόντων (41-62).

Τα υπόλοιπα πλέον ήταν ιστορία, με το Μιλγουόκι να κάνει συντήρηση δυνάμεων στην τρίτη περίοδο και τους παγκίτες του να εκτοξεύουν την διαφορά στην τέταρτη περίοδο.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν είχε αντίπαλο στα μέτρα του, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 29 πόντους με 9/12 δίποντα, 1/4 τρίποντα και 8/11 βολές, 14 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα (αλλά και 7 λάθη). Από κοντά και ο Έρικ Μπλέντσο με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ, με τον Κρις Μίντλετον να προσθέτει 16 πόντους. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο έκανε το ντεμπούτο του και είχε 2 πόντους (ένα τρομερό κάρφωμα στο πρόσωπο του Ιγούντου), 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 6 λεπτά συμμετοχής.

Για τους Μάτζικ, ο Εβάν Φουρνιέ είχε 19 πόντους, ο Νίκολα Βούτσεβιτς 14 πόντους και οι Άαρον Γκόρντον, Τζόναθαν Άιζακ και Τέρενς Ρος από 11 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-31, 41-62, 71-88, 91-123

ΜΑΤΖΙΚ: Γκόρντον 11 (2 τρίποντα, 3/10 σουτ), Άιζακ 11 (3 τρίποντα, 3/11 σουτ), Βούτσεβιτς 14 (7 ριμπάουντ), Όγκαστιν 4 (6 ασίστ), Φουρνιέ 19 (4), Αμίνου 3 (1), Τζέφερσον 4, Ιγούντου 2, Μπερτς 1, Φουλτζ 5, Μαγκέτ 4, Φρέιζερ 2, Ρος 11 (2 τρίποντα, 4/15 σουτ)

ΜΠΑΚΣ: Γ. Αντετοκούνμπο 29 (1 τρίποντο, 14 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μίντλετον 16 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μ. Λόπεζ 3 (1/6 τρίποντα), Μπλέντσο 18 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μάθιους, Γουίλσον 3 (1), Ιλιασόβα 10 (2), Θ. Αντετοκούνμπο 2, Ρ. Λόπεζ 6 (2), Χιλ 9 (1), Μπράουν 9 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), ΝτιΒιντσέντζο 14 (4), Κόναγκτον 2