NBA

Μαγικός Ίρβινγκ εκτέλεσε τους Ράπτορς

AP Photo/Joel Auerbach AP PHOTO/JOEL AUERBACH

Με τον Καϊρί Ίρβινγκ να πραγματοποιεί μία από τις πιο πλήρεις εμφανίσεις της καριέρας του οι Σέλτικς νίκησαν με 117-108 τους Ράπτορς, δείχνοντας ότι είναι ακόμα εδώ!

Οι Σέλτικς έφαγαν τη μία σφαλιάρα μετά την άλλη τις τελευταίες μέρες. Κόντρα στους Ράπτορς ωστόσο αποφάσισαν να βάλουν στην άκρη τους εγωισμούς και έπαιξαν σαν ομάδα. Αποτέλεσμα; Να πάρουν τη νίκη με 117-108, δείχνοντας ότι παραμένουν μία ομάδα που πρέπει να φοβούνται όλοι στην Ανατολή.

Το παιχνίδι ήταν τρελό σε εξέλιξη, με τους Ράπτορς να παίρνουν προβάδισμα με 36-30 στην πρώτη περίοδο και τους Σέλτικς να απαντούν με ένα επιμέρους σκορ 34-17 στην δεύτερη περίοδο για να ξεφύγουν με 64-53! Στην τρίτη περίοδο οι Ράπτορς απάντησαν και με αντεπίθεση διαρκείας μείωσαν σε 87-83. Το παιχνίδι όδευε ολοταχώς σε ένα οριακό φινάλε.

Στην τέταρτη περίοδο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, φτάνοντας να είναι ισόπαλες με 106-106 με 2 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος. Τότε όμως ήταν που οι Σέλτικς ξαφνικά γύρισαν τον διακόπτη και με ένα σερί 11-0 ξέφυγαν με 117-106, "καθαρίζοντας" το παιχνίδι, με τον Καϊρι Ίρβινγκ να πετυχαίνει 5 πόντους σε αυτό το διάστημα και να μοιράζει τις 3 ασίστ για τους άλλους 6 πόντους της ομάδας του!

Ο Ίρβινγκ έκλεισε έτσι με τον ιδανικό τρόπο μία σπουδαία εμφάνιση, αφού ήταν ο κορυφαίος των Σέλτικς με 27 πόντους και 18 ασίστ (ρεκόρ καριέρας), σε μία από τις πιο πλήρεις εμφανίσεις της καριέρας του. Από κοντά τον ακολούθησε ο Αλ Χόρφορντ με 24 πόντους, με τον Γκόρντον Χέιγουορντ να προσθέτει 18 πόντους και τον Τζέισον Τέιτουμ 16 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Για τους Ράπτορς, ο Καγουάι Λέοναρντ είχε 33 πόντους, ο Σερτζ Ιμπάκα 22 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Ντάνι Γκριν 15 πόντους.

ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ: Μόρις 6 (8 ριμπάουντ), Τέιτουμ 16 (10 ριμπάουντ), Χόρφορντ 24, Ίρβινγκ 27 (18 ασίστ), Σμαρτ 5, Χέιγουορντ 18, Μπέινς 9, Ροζίερ 5, Μπράουν 7

ΤΟΡΟΝΤΟ ΡΑΠΤΟΡΣ: Ιμπάκα 22 (10 ριμπάουντ), Σιάκαμ 6, Λέοναρντ 33 (10/19 σουτ, 11/11 βολές), Λόουρι 10 (3/10 σουτ, 7 ασίστ), Γκριν 15, Πάουελ 11, Μονρό 11, ΒανΒλίτ, Ράιτ