NBA

Μαέστρος Πολ, πάτησε τους Γουόριορς στο Γκόλντεν Στέιτ!

AP Photo/Ben Margot AP PHOTO/BEN MARGOT

Με τον Κρις Πολ να κάνει απίστευτα πράγματα, οι - χωρίς Χάρντεν - Ρόκετς νίκησαν με 118-112 τους Γουόριορς μέσα στο Γκόλντεν Στέιτ! Τραυματίστηκε ο Ντρείμοντ Γκριν.

Ο Τζέιμς Χάρντεν τέθηκε εκτός αγώνα με τους Γουόριορς λόγω ενοχλήσεων στον αυχένα. Αυτό όμως δεν είχε καμία σημασία. Φρόντισε ο Κρις Πολ για αυτό, οδηγώντας τους Ρόκετς στη νίκη μέσα στο Γκόλντεν Στέιτ με 118-112, πραγματοποιώντας μία αυτοκρατορική εμφάνιση!

Αυτή ήταν η 3η νίκη των Ρόκετς επί των Γουόριορς σε ισάριθμες φετινές αναμετρήσεις, με την 2η να έρχεται πριν από 1.5 μήνα, όταν είχαν νικήσει μέσα στο Γκόλντεν Στέιτ χωρίς τον Κρις Πολ! Αυτή τη φορά όμως ο Πολ βρισκόταν στο παρκέ αντί του Χάρντεν και έκανε την διαφορά με τον δικό του τρόπο: Μοιράζοντας την μπάλα.

Ο έμπειρος γκαρντ ήταν μαγικός, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 23 πόντους και 17 ασίστ, σε μία τρομερή εμφάνιση. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Έρικ Γκόρντον με 25 πόντους, με τον Κένεθ Φαρίντ να προσθέτει 20 πόντους και 10 ριμπάουντ και τον Πι Τζέι Τάκερ 18 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Για τους Γουόριορς, που είδαν τον Ντρέιμοντ Γκριν να αποχωρεί από το παιχνίδι με διάστρεμμα στον αριστερό αστράγαλο, ο Κέβιν Ντουράντ είχε 29 πόντους, ο Στεφ Κάρι 25 πόντους και ο Κλέι Τόμπσον 20 πόντους.

ΤΡΟΜΕΡΟ ΠΑΧΙΝΙΔΙ

Το Χιούστον έδειξε από την αρχή τις προθέσεις του, ξεφεύγοντας με 24-8 και 35-20 στην πρώτη περίοδο. Στην δεύτερη περίοδο μάλιστα η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 20 πόντους (48-28), κάτι ωστόσο που ξύπνησε τους Γουόριορς, που απάντησαν με ένα επιμέρους σκορ 26-13 για να μειώσουν σε 54-61.

Στην τρίτη περίοδο το Γκόλντεν Στέιτ πέρασε μπροστά με 71-70 και 76-74, δείχνοντας έτοιμο για την απόλυτη ανατροπή. Οι Ρόκετς έδειξαν όμως χαρακτήρα και έκλεισαν την τρίτη περίοδο προηγούμενοι με 92-86. Στην τέταρτη περίοδο μάλιστα οι φιλοξενούμενοι θα ήταν ακόμα καλύτεροι, ξεφεύγοντας με 106-94, δείχνοντας σίγουροι. Οι Γουόριορς απάντησαν και με νέο ξέσπασμα μείωσαν σε 112-116 με 30 δευτερόλεπτα να μένουν για το φινάλε, ωστόσο δύο βολές του Πι Τζέι Τάκερ λίγο αργότερα "κλείδωσαν" τη νίκη για το Χιούστον.

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΙΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ: Ν. Γκριν 4, Ντουράντ 29, Κάζινς 13 (14 ριμπάουντ), Κάρι 25 (9 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Τόμπσον 20, Γιερέμπκο 3, Μπελ 6, Λούνι 2, Λίβινγκστον 2, Κουκ, Ιγκουοντάλα 8

ΧΙΟΥΣΤΟΝ ΡΟΚΕΤΣ: Φαρίντ 20 (10 ριμπάουντ), Τάκερ 18 (10 ριμπάουντ), Καπέλα 8 (15 ριμπάουντ), Πολ 23 (17 ασίστ), Γκόρντον 25, Νένε 8, Ρίβερς 6, Τ. Γκριν 10