NBA

Λούκα Ντόντσιτς: Κλώτσησε την μπάλα και αποβλήθηκε!

Ο Λούκα Ντόντσιτς εκνευρίστηκε και το πλήρωσε, αφού η απόφασή του να κλωτσήσει την μπάλα στον αγώνα με τους Πέισερς οδήγησε στην πρώτη αποβολή της καριέρας του στο ΝΒΑ.

Ο Λούκα Ντόντσιτς έπεσε σε... τοίχο. Κόντρα στους Πέισερς, την ομάδα με την καλύτερη άμυνα στο ΝΒΑ ( νίκη της Ιντιάνα με 111-99 ), ο Σλοβένος αντιμετώπισε προβλήματα και έμεινε στους 8 πόντους με 3/14 σουτ. Όπως αποδείχθηκε, δεν το πήρε και πολύ καλά, με αποτέλεσμα κάποια στιγμή να χάσει την ψυχραιμία του και να το πληρώσει.

Με περίπου 3 λεπτά να μένουν για το τέλος της τρίτης περιόδου, ο Σλοβένος εκνευρίστηκε σε μία ανύποπτη φάση και έπειτα από ένα καλάθι που σημείωσε ο Ντομάντας Σαμπόνις αποφάσισε να κλωτσήσει την μπάλα!

Αποτέλεσμα της αντίδρασής του ήταν να χρεωθεί με τεχνική ποινή και να αποβληθεί, αφού αυτή ήταν η δεύτερη τεχνική ποινή του στο παιχνίδι. Την πρώτη την είχε δεχθεί αμέσως μετά τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, επειδή μίλησε με επιθετικό ύφος στους διαιτητές, σε μία βραδιά που γενικώς είχε αρκετά νεύρα.

Δείτε στο VIDEO που παρατίθεται τον εκνευρισμό του Σλοβένου, που οδήγησε στην αποβολή του: