NBA

ΛεΜπρόν Τζέιμς: Ο 4ος παίκτης που έσπασε το φράγμα των 33.000 πόντων

AP Photo/Matthew Hinton AP PHOTO/MATTHEW HINTON

O ΛεΜπρόν Τζέιμς σημείωσε ακόμα ένα σπουδαίο επίτευγμα στον αγώνα με τους Πέλικανς, αφού έγινε ο 4ος παίκτης στην ιστορία του ΝΒΑ που έσπασε το φράγμα των 33.000 πόντων.

Σε έναν αγώνα που όλα τα βλέμματα ήταν στραμμένα στον Άντονι Ντέιβιςε - που επέστρεψε για πρώτη φορά ως αντίπαλος στη Νέα Ορλεάνη στη νίκη των Λέικερς με 114-110 επί των Πέλικανς - ο ΛεΜπρόν Τζέιμς πρόσθεσε ακόμα ένα σπουδαίο επίτευγμα σε μία πλούσια καριέρα.

Κατά την διάρκεια του αγώνα, λοιπόν, ο ΛεΜπρόν έγινε ο 4ος παίκτης στην ιστορία του ΝΒΑ που έσπασε το φράγμα των 33.000 πόντων στην παρουσία του στο κορυφαίο πρωτάθλημα του κόσμου. Συγκεκριμένα, το καλάθι με το οποίο τα κατάφερε ήταν ένα τρίποντο στην τέταρτη περίοδο, στον δρόμο για μία ακόμα εξαιρετική εμφάνιση, αφού ολοκλήρωσε τον αγώνα με 29 πόντους, 5 ριμπάουντ και 11 ασίστ.

Ο Τζέιμς έχει πλέον 33.008 πόντους στην καριέρα του και είναι ο τέταρτος σκόρερ στην ιστορία του ΝΒΑ. Πρώτος σκόρερ είναι ο Καρίμ Αμπντούλ-Τζαμπάρ με 38.387 πόντους, με τον Καρλ Μαλόουν να ακολουθεί με 36.928 και τον Κόμπι Μπράιαντ να είναι τρίτος σκόρερ με 33.643 πόντους.

Την φετινή σεζόν ο Τζέιμς έχει 25.8 πόντους, 7.3 ριμπάουντ, 11 ασίστ και 1.3 κλεψίματα μέσο όρο σε 35.3 λεπτά συμμετοχής.

Δείτε το VIDEO με τις καλύτερες στιγμές του Τζέιμς από τον αγώνα με τους Πέλικανς: