NBA

Λέικερς - Θάντερ 86-105: Πάρτι της Οκλαχόμα Σίτι

Kevin C. Cox/Pool Photo via AP KEVIN C. COX/POOL PHOTO VIA AP

Πιο ορεξάτοι, πιο φρέσκοι και με μεγαλύτερο κίνητρο, οι Θάντερ πάτησαν με 105-86 τους Λέικερς, παίρνοντας μία άνετη νίκη στην προσπάθειά τους για ένα καλό πλασάρισμα στην Δύση. Πήρε χρόνο συμμετοχής ο Κώστας Αντετοκούνμπο.

Οι Θάντερ θέλουν να πλασαριστούν όσο πιο ψηλά γίνεται στην Δύση. Οι Λέικερς έχουν εξασφαλίσει την πρώτη θέση. Αυτός ο συνδυασμός γεγονότων ενδεχομένως να έπαιξε ρόλο στην εικόνα του αγώνα, με την Οκλαχόμα Σϊτι να παίρνει μία άνετη νίκη με 105-86, πιάνοντας τους Ρόκετς στην 5η θέση με ρεκόρ 42-25.

Οι Θάντερ είχαν το πάνω χέρι από την αρχή του αγώνα, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 52-45, πριν ξεσπάσουν στην τρίτη περίοδο, ξεφεύγοντας με 81-66, καθαρίζοντας ουσιαστικά την υπόθεση-νίκη.

Ο Κρις Πολ με 21 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Ντανίλο Γκαλινάρι να προσθέτει 19 πόντους και τον Στίβεν Άνταμς 18 πόντους.

Για τους Λέικερς, ο ΛεΜπρόν Τζέιμς είχε 19 πόντους (αλλά με 7/19 σουτ) και 11 ριμπάουντ και ο Ντιόν Γουέιτερς 14 πόντους, ενώ ο Άντονι Ντέιβις έμεινε στους 9 πόντους με 3/11 σουτ σε 29 λεπτά συμμετοχής, δύο μόλις ημέρες μετά την 42αρα του κόντρα στους Τζαζ.

Τα δωδεκάλεπτα: 18-26, 45-52, 66-81, 86-105

ΛΕΪΚΕΡΣ: Ντέιβις 9 (3/11 σουτ, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τζέιμς 19 (0/5 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), ΜακΓκί 6 (6 ριμπάουντ), Γκριν 9 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κάλντγουελ-Πόουπ 5 (1), Μόρις 5, Κούζμα 10 (2), Αντετοκούνμπο, Ντάντλεϊ, Κουκ 2, Σμιθ, Γουέιτερς 14, Καρούζο 7

ΘΑΝΤΕΡ: Γκαλινάρι 19 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Άνταμς 18 (7 ριμπάουντ), Πολ 21 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γκίλγκεους-Αλεξάντερ 13 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ντορτ 14, Ναντέρ 7 (1), Μπάζλεϊ 2, Νόελ, Ρόμπερσον 4 (6 ριμπάουντ), Χολ, Μπάρτον, Ντιαλό 7 (6 ριμπάουντ)