NBA

Λέικερς - Σέλτικς 114-112: Νίκη-θρίλερ με οδηγούς ΛεΜπρόν και Ντέιβις

AP Photo/Marcio Jose Sanchez AP PHOTO/MARCIO JOSE SANCHEZ

Λέικερς και Σέλτικς πρόσφεραν ένα τρομερό παιχνίδι στον κόσμο, με τους πρώτους να παίρνουν στο τέλος τη νίκη με 114-112 χάρη στους ΛεΜπρόν και Ντέιβις.

Σε ένα παιχνίδι με ατμόσφαιρα playoffs, οι Λέικερς κατάφεραν έπειτα από μεγάλη μάχη να επιβληθούν με 114-112 των Σέλτικς, δείχνοντας ψυχραιμία στο τέλος.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκειά του, αφού με εξαίρεση το 38-28 που ξέφυγαν οι Λέικερς στα μέσα της πρώτης περιόδου καμία ομάδα δεν ξέφυγε άλλη φορά με διψήφια διαφορά.

Οι Λέικερς μάλιστα χρειάστηκε να επιστρέψουν από το -7 (72-79) στην τρίτη περίοδο για να έχουμε φινάλε-θρίλερ, με τον ΛεΜπρόν να ευστοχεί σε σουτ για το 111-110 με 30 δευτερόλεπτα να μένουν για το φινάλε, για να ακολουθήσουν 3/4 βολές από τον Ντέιβις για το 114-112. Οι Σέλτικς είχαν την τελευταία επίθεση, αλλά ο Τζέισον Τέιτουμ υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ, στερώντας από την ομάδα του την ευκαιρία να πάρει τη νίκη.

Ο Ντέιβις με 32 πόντους και 13 ριμπάουντ ήταν ο πρώτος σκόρερ των Λέικερς, με τον ΛεΜπρόν να προσθέτει 29 πόντους, 8 ριμπάουντ και 9 ασίστ και τον Κάιλ Κούζμα 16 πόντους.

Για τους Σέλτικς, που παρατάχθηκαν χωρίς τον τραυματία Κέμπα Γουόκερ, ο Τέιτουμ ήταν εκπληκτικός σταματώντας στους 41 πόντους (σημειώνοντας ωστόσο μόλις 6 πόντους στα τελευταία 18 λεπτά του αγώνα), με τον Τζέιλεν Μπράουν να προσθέτει 20 πόντους και τον Ντάνιελ Τάις 16 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-19, 56-54, 87-87-114-112

ΛΕΪΚΕΡΣ: Ντέιβις 32 (3 τρίποντα, 13 ριμπάουντ), Τζέιμς 29 (4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 9 ασίστ), ΜακΓκί 4 (8 ριμπάουντ), Μπράντλεϊ 3 (1), Γκριν 3 (1), Κούζμα 16 (1), Χάουαρντ 10 (7 ριμπάουντ), Ρόντο 4 (5 ασίστ, 5 κλεψίματα), Κάλντγουελ-Πόουπ 7 (1), Καρούζο 6

ΣΕΛΤΙΚΣ: Τέιτουμ 41 (4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χέιγουορντ 10 (5/15 σουτ, 8 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Τάις 16 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Σμαρτ 14 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπράουν 20 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Οτζελέγιε, Γουίλιαμς 4, Καντέρ, Πουαριέ, Γουαναμέικερ 2, Λάνγκφορντ 5 (1)