NBA

Λέικερς - Μπακς 113-103: Τρομερός, αλλά μόνος ο Γιάννης

AP Photo/Mark J. Terrill AP PHOTO/MARK J. TERRILL

ΛεΜπρόν και Ντέιβις σημείωσαν μαζί 67 πόντους και κατάφεραν να υποτάξουν τον συγκινητικό - αλλά απελπιστικά μόνο - Γιάννη, με τους Λέικερς να επικρατούν με 113-103 των Μπακς.

Φοβερός, αλλά μόνος. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πραγματοποίησε τρομερή εμφάνιση κόντρα στους Λέικερς, αλλά με εξαίρεση ένα διάστημα που πήρε βοήθεια από τον Ντόντε ΝτιΒιντσέντζο δεν είδε άλλον συμπαίκτη του να βγαίνει μπροστά, με τους Λέικερς να παίρνουν τη νίκη με 113-103.

Οι ΛεΜπρόν Τζέιμς και Άντονι Ντέιβις είχαν ο... ένας τον άλλο για να στηριχθούν, σημείωσαν μαζί 67 πόντους και υπέταξαν τον Γιάννη, δείχνοντας ότι οι Λέικερς δεν αστειεύονται.

Ο Γιάννης πάλεψε, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 32 πόντους με 10/21 σουτ (1/6 τρίποντα), 11/14 βολές, 12 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 36 λεπτά συμμετοχής. Με εξαίρεση όμως τον Ντόντε ΝτιΒιντσέντζο (17 πόντοι), οι υπόλοιποι παίκτες των Μπακς είχαν μόνο μικρά ξεσπάσματα και ήταν κατώτεροι των προσδοκιών, με χειρότερους όλων τους Κρις Μίντλετον (12 πόντοι με 5/19 σουτ) και Έρικ Μπλέντσο (11 πόντοι με 5/13 σουτ και 5 λάθη).

Οι Λέικερς από την άλλη είχαν σε σπουδαία βραδιά τον ΛεΜπρόν, ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 37 πόντους, 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ και άξιο συμπαραστάτη του τον Ντέιβις, ο οποίος πρόσθεσε 30 πόντους και 9 ριμπάουντ, σε μία βραδιά που οι δύο σταρ της ομάδας τα έκαναν όλα.

Διαβάστε για το ντροπιαστικό σκηνικό μετά τον αγώνα όταν ένας Έλληνας οπαδός έβρισε χυδαία τον Γιάννη και τον Θανάση.

ΦΟΒΕΡΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ, ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΛΕΜΠΡΟΝ-ΝΤΕΪΒΙΣ

Οι Μπακς ξεκίνησαν εκρηκτικά το παιχνίδι και με τον Γιάννη να σημειώνει 10 μαζεμένους πόντους και να δίνει την ασίστ για το μοναδικό καλάθι που δεν σημείωσε σε εκείνο το διάστημα ξέφυγαν με 5-13. Οι Λέικερς απάντησαν με ένα μικρό σερί για να μειώσουν σε 12-13, ωστόσο δεν κατάφεραν να περάσουν μπροστά, με την πρώτη περίοδο να βρίσκει το σκορ στο 19-22, παρά τα 2/14 τρίποντα των Μπακς.

Το Μιλγουόκι μπήκε δυναμικά στην δεύτερη περίοδο και με τον Μπρουκ Λόπεζ να σημειώνει 7 σερί πόντους ξέφυγαν με 27-36 και 29-38, με τον Άντονι Ντέιβις να χρεώνεται σε εκείνο το σημείο με το τρίτο του φάουλ. Με τον σταρ τους όμως να περνάει στον πάγκο, οι Λέικερς αφυπνίστηκαν και με τον ΛεΜπρόν να κάνει τα πάντα σε άμυνα και επίθεση πέρασαν μπροστά με 43-42, με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες με 48-48.

Η τρίτη περίοδο αποδείχθηκε παράσταση για έναν ρόλο. Αιτία ένα τρομερό σερί 18-0 των Λέικερς, χάρη στο οποίο ξέφυγαν με 68-55, επιβάλλοντας τον δικό τους νόμο στο παιχνίδι κόντρα σε ένα Μιλγουόκι που ψαχνόταν. Οι Μπακς προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά οι Λέικερς είχαν απαντήσεις, ξεφεύγοντας μάλιστα κάποια στιγμή και με 85-70, πριν πάνε τελικά στην τέταρτη περίοδο προηγούμενοι με 87-76.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τους Λέικερς να ξεφεύγουν με 92-79. Η επιστροφή του Γιάννη στο παρκέ όμως ξύπνησε τους Μπακς, οι οποίοι με ένα ξέσπασμα μείωσαν σε 96-92 και 98-94. Τότε όμως οι Λέικερς απάντησαν με ένα μικρό σερί 5-0, ξεφεύγοντας με 103-94, μην κοιτάζοντας έκτοτε πίσω.

Τα δωδεκάλεπτα: 19-22, 48-48, 87-76, 113-103

ΛΕΪΚΕΡΣ: Ντέιβις 30 (9 ριμπάουντ), Τζέιμς 37 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ), ΜακΓκί 5 (11 ριμπάουντ), Μπράντλεϊ 2, Γκριν 6 (2), Μόρις 5 (1), Κούζμα 11 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Χάουαρντ, Ρόντο 5, Κάλντγουελ-Πόουπ 4, Καρούσο 8 (1)

ΜΠΑΚΣ: Αντετοκούνμπο 32 (1 τρίποντο, 12 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μίντλετον 12 (5/19 σουτ, 2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μ. Λόπεζ 13 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπλέντσο 11, Μάθιους 3 (1/6 τρίποντα), Γουίλιαμς 5 (1), Ρ. Λοπεζ, Κόρβερ 3 (1), Κόνατον 7 (8 ριμπάουντ), ΝτιΒιντσέντζο 17 (3)