NBA

Ξέσπασαν στο τέλος οι Νάγκετς

AP Photo/Jeff Chiu AP PHOTO/JEFF CHIU

Οι Νάγκετς δυσκολεύτηκαν κόντρα στους Μπλέιζερς, ωστόσο ένα ξέσπασμα στην τέταρτη περίοδο αρκούσε για να πάρουν τη νίκη με 119-110 και να διατηρήσουν τις - μαθηματικές - ελπίδες τους για την 1η θέση στην Δύση.

Οι Νάγκετς και οι Μπλέιζερς έδωσαν μία μάχη μέχρις... εσχάτων στο Ντένβερ. Στο τέλος, οι γηπεδούχοι απλώς είχαν περισσότερες λύσεις, παίρνοντας τη νίκη με 119-110 χάρη σε ένα ξέσπασμα στην τέταρτη περίοδο.

Το παιχνίδι είχε ατμόσφαιρα playoffs, με τις δύο ομάδες να έχουν την ευκαιρία ανά διαστήματα να κυριαρχήσουν. Κάπως έτσι, το Πόρτλαντ έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενο με 29-22, με τους Νάγκετς να απαντούν στην δεύτερη και να περνάνε μπροστά με 56-50.

Στην τρίτη περίοδο οι Μπλέιζερς πήραν ξανά το πάνω χέρι στο παιχνίδι και χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 37-28 πέρασαν πήραν προβάδισμα με 87-84. Η τέταρτη περίοδος όμως ανήκε στους Νάγκετς, οι οποίοι κατάφεραν χάρη σε ένα ξέσπασμα να ξεφύγουν με 100-91. Το Πόρτλαντ προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε σε 107-110, ωστόσο δεν έμελλε ποτέ να πλησιάσει περισσότερο στο σκορ, με τους παίκτες του Ντένβερ να είναι ψύχραιμοι στο τέλος από την γραμμή των βολών και να παίρνουν τη νίκη.

Ο Πολ Μίλσαπ με 25 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Τζαμάλ Μάρεϊ να προσθέτει 23 πόντους, τον Νίκολα Γιόκιτς 22 πόντους, 13 ριμπάουντ και 9 ασίστ και τον Τόνι Κρεγκ 18 πόντους.

Για τους Μπλέιζερς, ο Ένες Καντέρ είχε 24 πόντους, ο Ρόντνεϊ Χουντ 17 πόντους και οι Τζέικ Λέιμαν και Έβαν Τέρνερ από 15 πόντους, ενώ ο Ντάμιαν Λίλαρντ έμεινε στους 14 πόντους με 3/14 σουτ, 0/6 εκ των οποίων τρίποντα.

ΝΤΕΝΒΕΡ ΝΑΓΚΕΤΣ: Μίλσαπ 25 (7 ριμπάουντ), Γιόκιτς 22 (13 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Μάρεϊ 23 (6 ασίστ), Μπάρτον 4, Χάρις 6, Πλάμλι 4, Κρεγκ 18, Μόρις 8, Μπίσλεϊ 9

ΠΟΡΤΛΑΝΤ ΤΡΕΙΛ ΜΠΛΕΙΖΕΡΣ: Αμίνου 12 (14 ριμπάουντ), Χάρκλες 9, Καντέρ 24 (7 ριμπάουντ), Λίλαρντ 14 (8 ασίστ), Χουντ 17, Κόλινς 4, Λέοναρντ, Λέιμαν 15, Τέρνερ 15, Τρεντ, Σίμονς