NBA

Ξέσπασαν στο δεύτερο ημίχρονο Γιάννης Αντετοκούνμπο και Μπακς

AP Photo/Aaron Gash AP PHOTO/AARON GASH

Οι Μπακς και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ζορίστηκαν για ένα ημίχρονο κόντρα στους Χόρνετς, αλλά τελικά πήραν μία άνετη νίκη με 131-114 και έγιναν η πρώτη ομάδα που έφτασε τις 50 νίκες φέτος!

Οι Χόρνετς άντεξαν ένα ημίχρονο κόντρα στο Μιλγουόκι. Η Σάρλοτ έκανε ό,τι μπορούσε κόντρα στην παρέα του Γιάννη Αντετοκούνμπο, αλλά στο τέλος δεν άντεξε, με τους Μπακς να φτάνουν στη νίκη με 131-114.

Το Μιλγουόκι φάνηκε αρχικά ότι θα χρειαστεί να ζοριστεί πολύ για να φτάσει στη νίκη, αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ με 24-32 στο τέλος της πρώτης περιόδου και με 31-45 στα μέσα της δεύτερης. Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ωστόσο είχε μειώσει σε 55-59 και τα πράγματα θα άλλαζαν άρδην στην συνέχεια.

Στην τρίτη περίοδο οι Μπακς πήραν... φωτιά και σημείωσαν 39 πόντους, με αποτέλεσμα να περάσουν μπροστά στο σκορ με 94-87. Οι Χόρνετς πλέον δεν είχαν καμία τύχη και αυτό επιβεβαιώθηκε περίτρανα στην τέταρτη περίοδο, με την διαφορά να ανεβαίνει γρήγορα σε διψήφιο νούμερο και να μην πέφτει ποτέ έκτοτε κάτω από τους 8 πόντους.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 26 πόντους με 5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 10/10 βολές, 13 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 1 κόψιμο σε μόλις 30 λεπτά συμμετοχής ήταν ο κορυφαίος των Μπακς σε ακόμα ένα παιχνίδι.

Είχε βέβαια και αρκετή βοήθεια, με τον Μπρουκ Λόπεζ να προσθέτει 25 πόντους και τους Νίκολα Μίροτιτς και Μάλκολμ Μπρόγκντον από 18 πόντους.

Για τους Χόρνετς, ο Κέμπα Γουόκερ είχε 25 πόντους, ο Φρανκ Καμίνσκι 16 πόντους και ο Μάιλς Μπρίτζες 15 πόντους.

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ: Αντετοκούνμπο 26 (13 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μίντλετον 9, Λο΄πεζ 25 (8 ριμπάουντ), Μπλέντσο 11, Μπρόγκντον 18, Γουίλσον, Μίροτιτς 18, Ιλιασόβα 7, ΝτιΒιντσέντζο 11, Κόνατον 2, Σνελ 4

ΣΑΡΛΟΤ ΧΟΡΝΕΤΣ: Γουίλιαμς 5 (8 ριμπάουντ), Μπατούμ 14 (8 ριμπάουντ), Μπρίτζες 15, Ζέλερ 10, Γουόκερ 25, Καμίνσκι 16, Ερνανγκόμεζ 3, Γκράχαμ 6, Λαμπ 14, Μπέικον 3, Μονκ 3