NBA

Κλίπερς - Ράπτορς 98-88: Ζόρικη νίκη για την ομάδα του Λ.Α

AP Photo/Marcio Jose Sanchez AP PHOTO/MARCIO JOSE SANCHEZ

Σκληρό παιχνίδι έγινε στο Λ.Α, με τους Κλίπερς να καταφέρνουν έπειτα από μεγάλη μάχη να επιβληθούν με 98-88 των Ράπτορς.

Ο Κουάι Λέοναρντ υποδέχθηκε τους - χωρίς Λάουρι και Ιμπάκα - Ράπτορς μετά την κατάκτηση του περσινού πρωταθλήματος και τα βρήκε σκούρα. Ακόμα κι έτσι ωστόσο, οι Κλίπερς βρήκαν τελικά τον τρόπο να πάρουν τη νίκη με 98-88.

Σε ένα σκληρό παιχνίδι που σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό του Ο Τζι Ανουνόμπι των Ράπτορς στο μάτι και του Λάντρι Σάμετ των Κλίπερς στον αστράγαλο, οι δύο ομάδες εστίασαν στην άμυνα, με τους μεν Κλίπερς να σουτάρουν με 37% και τους Ράπτορς με 40%.

Στο φινάλε όμως αποδείχθηκε ότι οι Κλίπερς είχαν περισσότερες λύσεις και χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 25-10 στην τέταρτη περίοδο πήραν το θετικό αποτέλεσμα, δείχνοντας ότι μπορούν να νικήσουν και σε άσχημα παιχνίδια, όπου το σκορ δεν πηγαίνει ψηλά.

Ο Λου Γουίλιαμς με 21 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Μόντρεζλ Χάρελ να προσθέτει 14 πόντους και 11 ριμπάουντ, σε ένα βράδυ που ο Λέοναρντ έμεινε στους 12 πόντους με 2/11 σουτ, 11 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 9 λάθη σε 35 λεπτά κόντρα στην πρώην ομάδα του.

Για τους Ράπτορς, ο Πασκάλ Σιάκαμ είχε 16 πόντους (αλλά με 6/17 σουτ), 10 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ο Νόρμαν Πάουελ 15 πόντους και ο Φρεντ ΒανΒλίτ 14 πόντους, αλλά με 6/20 σουτ και 8 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 15-23, 51-46, 73-76, 98-88

ΚΛΙΠΕΡΣ: Πάτερσον 12 (4), Λέοναρντ 12 (2/11 σουτ, 11 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 9 λάθη), Ζούμπατς 6 (9 ριμπάουντ), Μπέβερλι 6 (12 ριμπάουντ), Σάμετ 6 (2), Χάρκλες 9, Γκριν 10 (12 ριμπάουντ), Χάρελ 14 (11 ριμπάουντ), Μανν, Γουίλιαμς 21 (2), ΜακΓκρούντερ 2

ΡΑΠΤΟΡΣ: Σιάκαμ 16 (6/17 σουτ, 1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ανουνόμπι, Γκασόλ 8 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πάουελ 15 (1), ΒανΒλίτ 14 (6/20 σουτ, 1 τρίποντο, 8 ασίστ), Μπουσέρ 13 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χόλις-Τζέφερσον 9 (9 ριμπάουντ), Ντέιβις 5 (1), Τόμας 8 (2)