NBA

Κλίπερς - Νάγγετς 105-111: Παράταση στη σειρά, μείωσε στο 3-2 το Ντένβερ

Mike Ehrmann/Pool Photo via AP MIKE EHRMANN/POOL PHOTO VIA AP

Τζαμάλ Μάρεϊ και Νίκολα Γιόκιτς πήραν τους Νάγγετς στις πλάτες τους, νίκησαν τους Κλίπερς (111-105) και μείωσαν στο 3-2 στα ημιτελικά της Δύσης (VIDEO).

Πολύ σκληροί για να πεθάνουν, οι Νάγγετς νίκησαν τους Κλίπερς (111-105) στο Game 5 της ημιτελικής σειράς της Δύσης, μείωσαν στο 3-2 και συνεχίζουν να ονειρεύονται την υπέρβαση και την πρόκριση στους τελικούς της Δύσης. Με τους Τζαμάλ Μάρεϊ - Νίκολα Γιόκιτς να βάζουν μεγάλα σουτ και τον γκρινιάρη Μάικλ Πόρτερ Τζούνιορ να βάζει το καθοριστικό τρίποντο για το 105-100 στα 71", η ομάδα του Ντένβερ έδωσε συνέχεια στη σειρά και άφησε τους Πολ Τζορτζ - Κουάι Λέοναρντ να ψάχνουν τον τρίτο πόλο στην επίθεση της ομάδας του Λος Άντζελες.

Οι Κλίπερς έδειξαν να ελέγχουν το ματς τόσο στα τέλη του πρώτου μέρους, όταν ο Μάρκους Μόρις έγραψε το 56-40 με γκολ-φάουλ στο 23', όσο και στην τρίτη περίοδο, όταν ο Λέοναρντ έβαλε τρίποντο για το 80-67. Εκεί οι Νάγγετς μάζεψαν με ένα μικρό 6-0 τη διαφορά στους επτά και στο τέταρτο δωδεκάλεπτο έκαναν την αντεπίθεσή τους.

Ο Μάρεϊ έβαλε τρίποντο για να φέρει το ματς στην κατοχή (88-86), ο Γιόκιτς σκόραρε πέντε σερί για το προσπέρασμα (88-91), ο Καναδός πρόσθεσε τρίποντο για το 88-94 κι ο Σέρβος άλλο ένα μακρινό σουτ για το 94-102. Οι Κλίπερς άντεξαν, στα 71" όμως ο Πόρτερ τους έκοψε τα πόδια με το σουτ του 100-105, το οποίο έκρινε εν πολλοίς την έκβαση της αναμέτρησης.

Μάρεϊ με 26 πόντους από 4/18 (!) δίποντα, 5/7 τρίποντα και 3/3 βολές, οκτώ ριμπάουντ, επτά ασίστ και μόλις ένα λάθος σε 40 λεπτά και Γιόκιτς με 22 πόντους, 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ επίσης σε 40 λεπτά, ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, με τον Πολ Μίλσαπ να δίνει σημαντικές βοήθειες και τον Μόντε Μόρις να κάνει καλή δουλειά με 12 πόντους σε 17 λεπτά. Πολύ μόνοι οι Τζορτζ (26 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ) - Λέοναρντ (36 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ) για τους Κλίπερς, που συνεχίζουν να βλέπουν τους Λου Γουίλιαμς - Μοντρέζ Χάρελ μακριά από τα γνωστά τους στάνταρ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-23, 56-44, 80-73, 105-111

ΚΛΙΠΕΡΣ (Ρίβερς): Λέοναρντ 36 (7/12 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 7/7 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μόρις 12 (3/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ζούμπατς 5 (9 ριμπάουντ), Τζορτζ 26 (4/8 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπέβερλι 10 (2), Σάμετ 3 (1), Γουίλιαμς 4 (2/10 σουτ), Γκριν 3 (1), Χάρελ 6, Μαν

ΝΑΓΓΕΤΣ (Μαλόουν): Γκραντ 10 (2), Μίλσαπ 17 (1), Γιόκιτς 22 (7/11 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/4 βολές, 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χάρις 7 (1), Μάρεϊ 26 (4/18 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Πόρτερ 7 (1), Πλάμλι 6, Μόρις 12 (5/8 δίποντα, 2/2 βολές)