NBA

Κλίπερς - Μπλέιζερς 107-101: Καθάρισαν Λέοναρντ και Γουίλιαμς

AP Photo/Marcio Jose Sanchez AP PHOTO/MARCIO JOSE SANCHEZ

Με τους Λέοναρντ και Γουίλιαμς να αναλαμβάνουν δράση στην 4η περίοδο, οι Κλίπερς κατάφεραν να επιβληθούν έπειτα από ένα δύσκολο παιχνίδι με 107-101 των μαχητικών Μπλέιζερς.

Ο Κουάι Λέοναρντ και ο Λου Γουίλιαμς ήταν πάλι εκεί για τους Κλίπερς. Σε ένα παιχνίδι με ατμόσφαιρα playoffs, οι Κλίπερς επιβλήθηκαν έπειτα από ένα δύσκολο παιχνίδι με 107-101 των Μπλέιζερς, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους στο 6-3.

Οι Λέοναρντ και Γουίλιαμς σημείωσαν τους 15 τελευταίους πόντους των Κλίπερς, με τους Μπλέιζερς να μην βρίσκουν ποτέ απαντήσεις στο μαρκάρισμά τους. Για την ακρίβεια, οι Κλίπερς ευστόχησαν στα έξι τελευταία σουτ και τις 10 τελευταίες βολές που επιχείρησαν στον αγώνα, δείγμα του πόσο απόλυτα κυριάρχησαν στο κρίσιμο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα!

Κάπως έτσι, η ομάδα του Λ.Α ολοκλήρωσε ιδανικά ένα τρομερό παιχνίδι, που ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημά του, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Οι Κλίπερς πάντως ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και ξέφυγαν με 47-40, πριν απαντήσουν οι Μπλέιζερς με ένα επιμέρους σκορ 36-23 στην τρίτη περίοδο και κάνουν το σκορ 70-76, δείχνοντας έτοιμοι για το "διπλό".

Στην τέταρτη περίοδο ωστόσο τα δεδομένα άλλαξαν, με τους Κλίπερς να βρίσκουν τις λύσεις που έψαχναν στην επίθεση και να περιορίζουν τους Λίλαρντ-ΜακΚόλουμ στην άμυνα, παίρνοντας τη νίκη.

Ο Λέοναρντ με 27 πόντους (18 εκ των οποίων στην τέταρτη περίοδο) και 13 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των Κλίπερς, με τον Γουίλιαμς να προσθέτει 26 πόντους και τους Μοντρέζλ Χάρελ και Ίβιτσα Ζούμπατς από 15 πόντους.

Για τους Μπλέιζερς, οι Ντάμιαν Λίλαρντ και Σι Τζέι ΜακΚόλουμ είχαν από 22 πόντους (έχοντας αμφότεροι από 9/23 σουτ!0, ο Χασάν Γουάιτσαϊντ 17 πόντους και 19 ριμπάουντ και ο Άνφερνι Σάιμονς 17 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 26-22, 47-40, 70-76, 107-101

ΚΛΙΠΕΡΣ: Πάτερσον 6 (1), Λέοναρντ 27 (13 ριμπάουντ), Ζούμπατς 15 (13 ριμπάουντ), Μπέβερλι 2, Σάμετ 8 (2), Γκριν (10 ριμπάουντ), Χάρελ 15 (6 ριμπάουντ), Χάρκλες 8, Γουίλιαμς 26 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), ΜακΓκρούντερ

ΜΠΛΕΪΖΕΡΣ: Τόλιβερ 4, Χουντ 5 (1), Γουάιτσαϊντ 17 (19 ριμπάουντ), Λίλαρντ 22 (3/10 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), ΜακΚόλουμ 22 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Λαμπισιέρ 4, Χεζόνια 2, Μπέιζμορ 8 (2), Σάιμονς 17 (3)