NBA

Κινγκς - Σέλτικς 100-99: Το Σακραμέντο σταμάτησε στο σερί της Βοστώνης

AP Photo/Rich Pedroncelli AP PHOTO/RICH PEDRONCELLI

Εξαιρετικοί οι Κινγκς, επιβλήθηκαν έπειτα από ματς-θρίλερ με 100-99 των Σέλτικς, διακόπτοντας ένα σερί 10 ηττών της Βοστώνης.

Ολα τα ωραία έχουν ένα τέλος. Το κατάλαβαν για τα καλά αυτό οι Σέλτικς στο Σακραμέντο, βλέποντας τους Κινγκς να παίρνουν τη νίκη με 100-99, σταματώντας το σερί της Βοστώνης στις 10 σερί νίκες. Ο Ρισόν Χολμς με 2 βολές διαμόρφωσε το τελικό σκορ με 13 δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος, με τον Μάρκους Σμαρτ να αστοχεί στο τελευταίο σουτ για τους "Κέλτες".

Το Σακραμέντο έπαιξε ξανά όμορφο μπάσκετ, κάτι που τείνει να γίνει κανόνας στους τελευταίους αγώνες παρά τις σημαντικές απουσίες των Ντι'Αρον Φοξ και Μάρβιν Μπάγκλεϊ. Οι Κινγκς στηρίχθηκαν στην άμυνά τους, δίνοντας το τέμπο από την αρχή, όταν και έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 30-18.

Οι Σέλτικς θα κατάφερναν σχετικά γρήγορα να φέρουν το παιχνίδι στα μέτρα τους, φτάνοντας να είναι μπροστά στο σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου (71-75). Στην τέταρτη περίοδο ωστόσο, με τους σφυγμούς στα ύψη, το Σακραμέντο αποδείχθηκε πιο ψύχραιμο στο φινάλε, παίρνοντας μία σημαντική νίκη.

Ο Μπάντι Χιλντ με 35 πόντους ήταν ο κορυφαίος παίκτης των νικητών, με τον Χάρισον Μπαρνς να προσθέτει 13 πόντους, τον Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς 12 πόντους και 10 ασίστ και τον Νεμάνι Μπιέλιτσα 12 πόντους και 14 ριμπάουντ,

Για τους Σέλτικς, ο Τζέιλεν Μπράουν είχε 18 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Κέμπα Γουόκερ 15 πόντους και 9 ασίστ και οι Ντάνιελ Τάις και Τζέισον Τέιτουμ από 14 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 30-18, 50-46, 71-75, 100-99

ΚΙΝΓΚΣ: Μπιέλιτσα 12 (1 τρίποντο, 14 ριμπάουντ), Χολμς 9 (11 ριμπάουντ), Μπαρνς 13 (3), Τζόζεφ 2, Χιλντ 35 (7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τζάιλς 8, Αρίζα, Ντέντμον 7 (1), Φέρελ 2, Μπογκντάνοβιτς 12 (2 τρίποντα, 10 ασίστ)

ΣΕΛΤΙΚΣ: Τάις 14 (10 ριμπάουντ), Τέιτουμ 14 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Γουόκερ 15 (9 ασίστ), Σμαρτ 5 (2/16 σουτ, 1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Μπράουν 18 (4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Οτζελέγιε 11 (3), Καντέρ 10 (7 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 1, Έντουαρντς 3 (1), Γουαναμέικερ 8, Γκριν