NBA

Κινγκς - Νάγκετς 100-97: Σπουδαία ανατροπή από το -17

AP Photo/Chris Szagola AP PHOTO/CHRIS SZAGOLA

Φοβεροί οι Κινγκς, ανέτρεψαν διαφορά 17 πόντων κόντρα στους Νάγκετς και με ηγέτη τον Χάρισον Μπαρνς πήραν τη νίκη με 100-97 στην παράταση.

Οι Κινγκς μετέτρεψαν ένα χαμένο παιχνίδι σε θρίαμβο! Το Σακραμέντο δεν φοβήθηκε τους Νάγκετς και παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 17 πόντους διαφορά στο ημίχρονο έφερε τούμπα το ματς και πήρε τη νίκη με 100-97 στην παράταση!

Οι Κινγς είδαν τον Ντένβερ να ξεφεύγει με 17-27 στην πρώτη περίοδο και τον Γκάρι Χάρις να μοιάζει με τον... Τζέιμς Χάρντεν, σημειώνοντας 18 πόντους στην πρώτη περίοδο! Τα πράγματα φάνηκε να γίνονται ακόμα χειρότερα στο τέλος της δεύτερης περιόδου, όταν το σκορ ήταν πλέον 40-57. Κι όμως, τίποτα δεν είχε σημασία!

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έδειξαν χαρακτήρα και με αντεπίθεση διαρκείας ισοφάρισαν σε 90-90 και έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο, ανέλαβε δράση ο Χάρισον Μπαρνς, σημειώνοντας τους 6 από τους 10 πόντους της ομάδας του, δίνοντάς της τη νίκη με 100-97. Οι Νάγκετς είχαν την ευκαιρία να στείλουν το παιχνίδι σε δεύτερη παράταση, αλλά ο Τζαμάλ Μάρεϊ δεν πρόλαβε να εκδηλώσει επίθεση κι ας είχε 15 δευτερόλεπτα στην διάθεσή του.

Ο Μπαρνς με 30 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Μπάντι Χιλντ να προσθέτει 21 πόντους (αλλά με 7/20 σουτ) και τον Ρισόν Χολμς 13 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Για τους Νάγκετς, ο Χάρις είχε 25 πόντους, ο Μάρεϊ 15 πόντους (αλλά με 6/16 σουτ) και ο Γουίλ Μπάρτον 14 πόντους (αλλά με 6/15 σουτ) και 12 ριμπάουντ, ενώ ο Νίκολα Γιόκιτς έμεινε στους 7 πόντους με 3/11 σουτ, 10 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 17-27, 40-57, 67-75, 90-90, 100-97

ΚΙΝΓΚΣ: Μπιέλιτσα 10 (3/11 σουτ, 1 τρίποντο, 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 λάθη), Χολμς 13 (10 ριμπάουντ), Μπαρνς 30 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Τζόζεφ 6 (1), Χιλντ 21 (7/20 σουτ, 3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ντέντμον 2, Φέρελ 2, Μπογκντάνοβιτς 10 (4/16 σουτ, 2 τρίποντα, 5 ασίστ), Τζέιμς 6 (3/9 σουτ, 7 ριμπάουντ)

ΝΑΓΚΕΤΣ: Μίλσαπ 4, Γιόκιτς 7 (3/11 σουτ, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μάρεϊ 15 (6/16 σουτ, 1 τρίποντο, 6 ασίστ), Μπάρτον 14 (6/15 σουτ, 1 τρίποντο, 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 λάθη), Χάρις 25 (4), Ερνανγκόμεθ 1, Πλάμλι 8 (8 ριμπάουντ), Γκραντ 12 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μόρις, Μπίσλεϊ 11 (3)