NBA

Κινγκς για playoffs με κυρίαρχο Μπάγκλεϊ!

AP Photo/Paul Sancya AP PHOTO/PAUL SANCYA

Με τον Μάρβιν Μπάγκλεϊ να κυριαρχεί κάτω από τα καλάθια, οι Κινγκς νίκησαν με 117-104 τους Σανς και πλέον βρίσκονται μία ανάσα από την 8η θέση στην Δύση!

Στη μονομαχία των δύο παικτών που επιλέχθηκαν στις 2 πρώτες θέσεις του περασμένου ΝΒΑ Draft, ο Μάρβιν Μπάγκλεϊ (Νο2) έκανε... πάρτι κόντρα στον ΝτιΆντρε Έϊτον (Νο1), οδηγώντας τους Κινγκς εκ του ασφαλούς στη νίκη με 117-104. Με αυτή τη νίκη το Σακραμέντο βελτίωσε το ρεκόρ του στο 30-26 και πλέον απέχει μία νίκη από τους 8ους Κλίπερς (31-26) στη μάχη για την είσοδο στα playoffs.

Το παιχνίδι ήταν παράσταση για έναν ρόλο. Οι Κινγκς απέκτησαν από νωρίς τον έλεγχο του αγώνα, ξεφεύγοντας με 33-23 στην πρώτη περίοδο και 63-44 στην δεύτερη, κυριαρχώντας απόλυτα στο παρκέ.

Κάπως έτσι, το δεύτερο ημίχρονο αποδείχθηκε... τυπική διαδικασία, με το Σακραμέντο να κυριαρχεί και τους απογοητευτικούς Σανς απλώς να δέχονται στωικά την 14η σερί ήττα τους.

Ο Μπάγκλεϊ με 32 πόντους και 7 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Μπάντι Χιλντ να προσθέτει 18 πόντους και τον ΝτιΆρον Φοξ 17 πόντους και 9 ασίστ.

Για τους Σανς, ο Ντέβιν Μπούκερ είχε 27 πόντους, ο Τζος Τζάκσον 18 πόντους και ο ΝτιΆντρε Έιτον 16 πόντους και 9 ριμπάουντ.

ΣΑΚΡΑΜΕΝΤΟ ΚΙΝΓΚΣ: Μπιέλιτσα 10 (8 ριμπάουντ), Μπαρνς 9, Κόλεϊ-Στάιν 10 (8 ριμπάουντ), Φοξ 17 (9 ριμπάουντ), Χιλντ 18, Μπάγκλεϊ 32 (7 ριμπάουντ), Τζάιλς, Φέρελ 7, Μπογκντάνοβιτς 14, Μπερκς

ΦΟΙΝΙΞ ΣΑΝΣ: Μπρίτζες 9, Τζάκσον 18, Έϊτον 16 (9 ριμπάουντ), Τζόνσον 9, Μπούκερ 27, Μπέντερ 2, Χολμς 10 (9 ριμπάουντ), Ούμπρε 7, Οκόμπο 6, Κρόφορντ