NBA

Καβαλίερς - Σέλτικς 113-119: Νίκη με διαστημικό Χέιγουορντ!

AP Photo/Tony Dejak AP PHOTO/TONY DEJAK

Με τον Γκόρντον Χέιγουορντ να θυμίζει τις εποχές των Τζαζ και να πραγματοποιεί την καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του, οι Σέλτικς επιβλήθηκαν με 119-113 των Καβαλίερς στο Κλίβελαντ.

Ο Γκόρντον Χέιγουορντ αποφάσισε να διαλύσει την άμυνα των Καβαλίερς και αυτό έκανε. Με τον άλλοτε All Star φόργουορντ να έχει βραδιά καριέρας, οι Σέλτικς επιβλήθηκαν δύσκολα με 119-113 των Καβαλίερς, βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 5-1 και δείχνουν να βρίσκουν για τα καλά τα πατήματά τους.

Ο Χέιγουορντ ήταν απλώς απολαυστικός, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 39 πόντους (ισοφάριση του ρεκόρ καριέρας του) με 16/16 δίποντα (!), 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ και 8 ασίστ, σε μία μυθική εμφάνιση.

Από κοντά τον ακολούθησε σε απόδοση ο Κέμπα Γουόκερ με 25 πόντους, με τον Τζέισον Τέιτουμ να προσθέτει 18 πόντους.

Για τους Καβαλίερς, ο Κόλιν Σέξτον είχε 21 πόντους (αλλά με 6/15 σουτ), ο Τρίσταν Τόμπσον 19 πόντους και 13 ριμπάουντ και ο Κέβιν Λαβ 17 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Όσο για το παιχνίδι, αυτό ξεκίνησε με τους Σέλτικς να έχουν σταθερά το πάνω χέρι και να κλείνουν την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 8 πόντων (24-32) και την δεύτερη να έχουν προβάδισμα 9 πόντων (52-61). Στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο οι Καβς σταδιακά αντέδρασαν και δεν άφηναν τους Σέλτικς να ξεφύγουν, μέχρι που μείωσνα σε 110-113 και 113-116 με 1.5 λεπτό να μένει για το τέλος. Κάπου εκεί όμως ήρθε ο Χέιγουορντ με ένα μεγάλο σουτ να κάνει το σκορ 113-118 με 22 δευτερόλεπτα να μένουν για το φινάλε, κλειδώνοντας τη νίκη της ομάδας του.

Τα δωδεκάλεπτα: 24-32, 52-61, 83-89, 113-119

ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ: Λαβ 17 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Οσμάν 12 (3), Τόμπσον 19 (13 ριμπάουντ), Σέξτον 21 (2), Γκάρλαντ 4, Νανς 15 (3), ΜακΚίνι 3 (1), Νάιτ 6 (2), Ντελαβεντόβα 4, Κλάρκσον 12 (1)

ΣΕΛΤΙΚΣ: Τάις 5 (9 ριμπάουντ, 5 κοψίματα), Τέιτουμ 18 (7 ριμπάουντ), Χέιγουορντ 39 (17/20 σουτ, 1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Γουόκερ 25 (6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Σμαρτ 8 (2), Γουίλιαμς, Οτζελέγιε, Γουίλιαμς 6, Έντουαρντς 13 (3), Γουαναμέικερ 5, Γκριν