NBA

Καθάρισε ο Γκρίφιν για τους Πίστονς

AP Photo/Carlos Osorio AP PHOTO/CARLOS OSORIO

Με τον Μπλέικ Γκρίφιν να τους οδηγεί, οι Πίστονς επιβλήθηκαν με 98-93 των Χιτ, ξεπερνώντας και την απουσία του Αντρέ Ντράμοντ που αποχώρησε τραυματίας από το παρκέ.

Οι Πίστονς τα έζησαν όλα κόντρα στους Χιτ. Έχασαν με τραυματισμό στο πρόσωπο τον Αντρέ Ντράμοντ στο ξεκίνημα του αγώνα, απώλεσαν διαφορά 16 πόντων και κόντεψαν να χάσουν ένα δικό τους παιχνίδι. Τελικά ωστόσο κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 98-93, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 20-24, έναντι 21-22 των Χιτ.

Το Ντιτρόιτ ξέφυγε με 30-17 στην πρώτη περίοδο, δείχνοντας να μην επηρεάζεται από την πρόωρη αποχώρηση του Ντράμοντ (δέχθηκε χτύπημα στο πρόσωπο από τον Τζέιμς Τζόνσον και αγωνίστηκε μόλις 7 λεπτά). Στην δεύτερη περίοδο μάλιστα ανέβασε την διαφορά στους 16 πόντους (48-32) πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενο με 53-39, δείχνοντας να ελέγχει το ματς. Μετά όμως ήρθε η (προσωρινή) κατάρρευση.

Στην τρίτη περίοδο στο παρκέ υπήρχε μόνο το Μαϊάμι, το οποίο κατάφερε χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 30-12 να περάσει μπροστά με 69-65! Το παιχνίδι ήταν πλέον ντέρμπι και ως τέτοιο εξελίχθηκε στην τέταρτη περίοδο. Το δε φινάλε ήταν συγκλονιστικό, με τους Πίστονς να περνούν μπροστά με 96-93 χάρη σε βολές του Ρέτζι Τζάκσον και τον Ντουέιντ Γουέιντ να αστοχεί στην συνέχεια σε τρίποντο, με τον Μπλέικ Γκρίφιν να διαμορφώνει το τελικό σκορ με 2 βολές.

Ο Γκρίφιν ήταν και ο κορυφαίος των Πίστονς, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 32 πόντους, 11 ριμπάουντ και 9 ασίστ, με τον Λιουκ Κενάρντ να προσθέτει 22 πόντους και τον Ρέτζι Μπούλοκ 19 πόντους.

Για τους Χιτ - που τελείωσαν τον αγώνα με 5/19 (!) βολές με τον Χασάν Γουάιτσαϊντ να έχει 0/8 - ο Γουέιντ είχε 20 πόντους, με τον Τάιλερ Τζόνσον να προσθέτει 16 πόντους και τον Τζάστις Γουίνσλοου 15 πόντους και 9 ριμπάουντ.

ΝΤΙΤΡΟΙΤ ΠΙΣΤΟΝΣ: Γκρίφιν 32 (11 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Ντράμοντ, Τζάκσον 9, Μπούλοκ 19, Μπράουν 2, Τζόνσον 12, Πατσούλια 2 (9 ριμπάουντ), Σμιθ, Καλντερόν, Γκάλογουεϊ, Κενάρντ 22

ΜΑΪΑΜΙ ΧΙΤ: Τζ. Τζόνσον 7, ΜακΓκρούντερ 11, Γουίνσλοου 15 (6/17 σουτ, 9 ριμπάουντ), Γουάιτσαϊντ 8 (10 ριμπάουντ), Ολίνικ 3, Τζόουνς 2, Αντεμπάγιο 9, Γουέιτερς 2, Γουέιντ 20, Έλινγκτον