NBA

Καταπληκτικός ο Μήτρου-Λονγκ, double-double ο Τάκο Φολ

Σε εκπληκτική κατάσταση ο Ναζ Μήτρου-Λονγκ, πολύ καλός ο Τάκο Φολ, λίγα πράγματα από τον Μάικλ Κάιζερ στην έναρξη της G-League (VIDEO).

Με εντυπωσιακό τρόπο ξεκίνησε τη σεζόν 2019/20 ο Ναζ Μίτρου-Λονγκ, αν και οι Φορτ Γουέιν Μαντ Αντς ηττήθηκαν από τους Λονγκ Άιλαντ Νετς (117-121) μπροστά σε 3370 θεατές. Ο Μίτρου-Λονγκ έχει Two-Way συμβόλαιο με τους Ιντιάνα Πέισερς και έδειξε με το "καλησπέρα" ότι θα διεκδικήσει ευκαιρίες στο ΝΒΑ, καθώς σε 34 λεπτά συμμετοχής το κοντέρ του έγραψε 26 πόντους από 6/12 δίποντα, 4/6 τρίποντα και 2/3 βολές, τρία ριμπάουντ, 10 ασίστ και δύο κλεψίματα.

Ο Γουόλτερ Λέμον (22 πόντοι, αλλά από 8/26 σουτ) κι ο Στέφαν Χικς (21 πόντοι, 11 ριμπάουντ) ήταν οι δύο που τον ακολούθησαν σε απόδοση, ενώ ο πρώην παίκτης του Λαυρίου, Ίκε Νουάμου, είχε 14 πόντους, επτά ριμπάουντ και δύο ασίστ σε 24 λεπτά. Άλλα 26 λεπτά πήρε ο Χασίμ Θαμπίτ, ο ύψους 2μ.22 Τανζανός σέντερ που προσπαθεί να γυρίσει στο ΝΒΑ μετά από αρκετά χρόνια, για να σκοράρει οκτώ πόντους, να μαζέψει έξι ριμπάουντ και να κόψει τέσσερα σουτ των αντιπάλων του από τους οποίους ξεχώρισαν ο Σι Τζέι Γουίλιαμς (20 πόντοι), ο Ντέβιν Κάναντι (23 πόντοι), ο Ντενγκ Αντέλ (18 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ) και ο Τζον Εγκμπούνου (12 πόντοι, 13 ριμπάουντ).

Στο μεταξύ, ο Τάκο Φολ έπαιξε στο εντυπωσιακό 148-125 των Μέιν Ρεντ Κλόους επί των Ντέλαγουερ Μπλου Κόουτς και ήταν θετικός (13 πόντοι από 6/9 δίποντα και 1/2 βολές, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 μπλοκ σε 25 λεπτά) την ώρα που ο αντίπαλός του, ύψους 2μ.22 Κράιστ Κουμάτζε, είχε 10 πόντους, πέντε ριμπάουντ, τρεις ασίστ και τέσσερα μπλοκ σε 22 λεπτά. Τέλος, ο πρώην σέντερ του Άρη, Μάικλ Κάιζερ, είχε 4 πόντους από 2/6 σουτ, τέσσερα ριμπάουντ, τρία φάουλ και δύο λάθη σε 165 λεπτά στην ήττα των Λέικλαντ Μάτζικ από τους Κάντον Τσαρτζ (74-98).