NBA

Ηγέτης Γιάννης Αντετοκούνμπο, νίκη-θρίλερ των Μπακς επί των Σέλτικς

AP Photo/Aaron Gash AP PHOTO/AARON GASH

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να κουβαλάει σε όλο τον αγώνα τους Μπακς και τον Μίντλετον να σημειώνει ένα τεράστιο τρίποντο στο τέλος, οι Μπακς νίκησαν με 98-97 τους Σέλτικς.

Στην επιστροφή τους από το All Star Break, οι Μπακς και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο κλήθηκαν να πέσουν αμέσως στα βαθιά, υποδεχόμενοι τους Σέλτικς. Σε ένα παιχνίδι λοιπόν που εξελίχθηκε σε... αίμα και άμμο, οι Μπακς κατάφεραν στο τέλος να πάρουν τη νίκη με 98-97.

Το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό Ανατολικό ντέρμπι... παλαιάς κοπής με χαμηλό σκορ, το οποίο έμελλε να κριθεί στο... νήμα. Οι Σέλτικς είχαν μάλιστα την τελευταία επίθεση, με τον Καϊρί Ίρβινγκ να ορμάει προς το καλάθι και να τελειώνει την φάση με ένα floater με αριστερό χέρι, αλλά να αστοχεί, με τους "Κέλτες" να διαμαρτύρονται για φάουλ.

Ο Γιάννης με 30 πόντους, 13 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 κοψίματα ήταν ο ηγέτης των Μπακς σε ακόμα ένα παιχνίδι, με τον Μίντλετον να προσθέτει 15 πόντους και 13 ριμπάουντ και τον Έρικ Μπλέντσο 15 πόντους.

Για τους Σέλτικς, ο Καϊρί Ίρβινγκ είχε 22 πόντους με 9/27 σουτ, ο Αλ Χόρφορντ 21 πόντους και 17 ριμπάουντ και ο Τζέισον Τέιτουμ 17 πόντους και 10 ριμπάουντ.

ΜΕΓΑΛΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Οι Σέλτικς ήταν αυτοί που αρχικά έδωσαν το στίγμα τους, ξεφεύγοντας με 17-6 στο ξεκίνημα του αγώνα, αιφνιδιάζοντας τους Μπακς. Πολύ γρήγορα ωστόσο το Μιλγουόκι μείωσε σε 22-20 στο τέλος της πρώτης περιόδου, πριν πάρουν το πάνω χέρι στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, περνώντας μπροστά με 53-47.

Στην τρίτη περίοδο το ντέρμπι συνεχίστηκε, αφού καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ, με τους Μπακς να διατηρούν ένα ελαφρύ προβάδισμα με 72-68. Στην τέταρτη περίοδο οι Μπακς ξέφυγαν με 85-77, αλλά οι Σέλτικς αντέδρασαν άμεσα και πέρασαν μπροστά με 90-89. Κάπως έτσι, το παιχνίδι έμελλε να κριθεί σε ένα οριακό φινάλε.

Με το σκορ στο 95-95 ήταν ο Μίντλετον αυτός που με ένα τεράστιο τρίποντο έκανε το σκορ 98-95 με 30 δευτερόλεπτα να μένουν για το φινάλε, με τον Ίρβινγκ να μειώνει άμεσα σε 98-97. Ακολούθησε μία περίεργη φάση, με τον Σμαρτ να γραπώνει την μπάλα από τον Γιάννη και τους διαιτητές να δίνουν τζάμπολ, με τους Μπακς να μένουν τελικά με την μπάλα στα χέρια, για να πάρει στο τέλος ο Ίρβινγκ την τελευταία επίθεση και να αστοχήσει, με την Βοστώνη να υποστηρίζει ότι έγινε φάουλ στον σταρ της.

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ: Αντετοκούνμπο 30 (11/19 σουτ, 7/10 βολές, 13 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 κοψίματα), Μίντλετον 15 (13 ριμπάουντ), Λόπεζ 10 (8 ριμπάουντ), Μπλέντσο 5, Μπρόγκντον 15, Μίροτιτς 8, Ιλιασόβα 9, Χιλ, Μπράουν, Σνελ 6

ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ: Μόρις 11, Τέιτουμ 17 (10 ριμπάουντ), Χόρφορντ 21 (17 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ίρβινγκ 22 (9/27 σουτ, 5 ασίστ), Σμαρτ 5, Οτζελέγιε 2, Γιαμπουσέλ, Ταίς, Ροζίερ 4, Μπράουν 15