NBA

Η ανατροπή του αιώνα από τους Κλίπερς στο Γκόλντεν Στέιτ!

Golden State Warriors guard Stephen Curry (30) walks to the bench at a timeout in the second half of an NBA basketball game against the Utah Jazz, Wednesday Dec. 19, 2018, in Salt Lake City. The Jazz won 108-103. (AP Photo/Rick Bowmer)
AP Photo/Rick Bowmer AP PHOTO/RICK BOWMER

Μυθικό παιχνίδι έγινε στο Γκόλντεν Στέιτ, με τους Κλίπερς να ανατρέπουν διαφορά 31 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο και να επικρατούν με 135-131 των Γουόριορς! Τραυματίστηκε ο Κάζινς.

Απίστευτο. Ανεπανάληπτο. Μαγικό. Ό,τι και πει κανείς για αυτό που έκαναν οι Κλίπερς είναι λίγο. Η ομάδα του Λ.Α επέστρεψε από το -31 (!) κόντρα στους Γουόριορς μέσα στο Γκόλντεν Στέιτ και πήρε τη νίκη με 135-131, σοκάροντας όλο το ΝΒΑ!

Ήταν μία μυθική ανατροπή από την ομάδα του Ντοκ Ρίβερς. Η μεγαλύτερη στην ιστορία του ΝΒΑ στα playoffs. Και είχε την υπογραφή του έμπειρου τεχνικού, ο οποίος δεν άφησε την ομάδα του να τα παρατήσει, με τους παίκτες του να δείχνουν τεράστια ψυχικά αποθέματα!

Οι Κλίπερς ήταν από την αρχή πίσω στο σκορ με διψήφια διαφορά, βρέθηκαν στο -23 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (73-50) και στο -31 (94-63) στα μέσα της τρίτης περιόδου, αλλά πίστεψαν στην ανατροπή και τα κατάφεραν!

Ηγέτης των Κλίπερς ήταν σε ακόμα ένα παιχνίδι ο Λου Γουίλιαμς με 36 πόντους και 11 ασίστ, με τον Μοντρέζλ Χάρελ να προσθέτει 25 πόντους και 10 ριμπάουντ και τον Ντανίλο Γκαλινάρι 24 πόντους.

Για τους Γουόριορς, που είδαν μόλις στο 4ο λεπτό τον ΝτεΜάρκους Κάζινς να αποχωρεί με τραυματισμό στον αριστερό τετρακέφαλο , ο Στεφ Κάρι είχε 29 πόντους, ο Κέβιν Ντουράντ 21 πόντους, ο Κεβόν Λούνι 19 πόντους και ο Κλέι Τόμπσον 17 πόντους.

ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΕΞΕΛΙΞΗ

Οι Γουόριορς ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και ξεπερνώντας άμεσα το σοκ του τραυματισμού του Κάζινς ξέφυγαν με 33-25 στην πρώτη περίοδο. Στην δεύτερη περίοδο μάλιστα η διαφορά ανέβηκε άμεσα σε διψήφιο νούμερο και με τον Κάρι να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ (είχε 22 πόντους στο ημίχρονο) οι πρωταθλητές πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 73-50.

Στην τρίτη περίοδο το Γκόλντεν Στέιτ ήταν ακόμα καλύτερο και επιβάλλοντας πλήρως τον ρυθμό του εκτόξευσε την διαφορά στους 31 πόντους (94-63). Τα πράγματα έδειχναν να έχουν πάρει τον δρόμο τους, ωστόσο οι Κλίπερς δεν το πίστευαν αυτό και με αντεπίθεση διαρκείας μείωσαν σε 94-108 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Κι αυτή ήταν μόνο η αρχή.

Στην τέταρτη περίοδο οι Κλίπερς αρχικά κατέβασαν την διαφορά στους 10 πόντους (108-98), με τους Γουόριορς να ξεφεύγουν εκ νέου με 118-102. Κι ενώ όλοι περίμεναν από τους Γουόριορς να "κλειδώσουν" το ματς, οι Κλίπερς ξέσπασαν και με ένα επιμέρους σκορ 17-3 μείωσαν σε 119-121! Το παιχνίδι ήταν πλέον ντέρμπι και αυτό που έψαχναν οι Κλίπερς ήταν ένα μεγάλο σουτ. Αυτό ήρθε από τον Λάντρι Σάμετ, ο οποίος με τρίοπντο έκανε το σκορ 133-131 με 16 δευτερόλεπτα για το φινάλε! Οι Γουόριορς ήταν πλέον σε κατάσταση σοκ, με τον Κάρι να αστοχεί σε τρίποντο στην επόμενη επίθεση και τον Χάρελ να διαμορφώνει το τελικό σκορ με 2 βολές.

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΙΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ: Γκριν 14 (9 ασίστ), Ντουράντ 21, Κάζινς 2, Κάρι 29 (6 ασίστ), Τόμπσον 17, Μπελ, Γερέμπκο, ΜακΚίνι, Λούνι 19, Μπόγκουτ 3, Κουκ 11, Λίβινγκστον 6, Ιγκουοντάλα 9

Λ.Α ΚΛΙΠΕΡΣ: Γκαλινάρι 24 (6 ασίστ), Ζούμπατς 2, Μπέβερλι 10, Σάμετ 12, Γκίγκλεους-Αλεξάντερ 4, Γκριν 13, Χάρελ 25 (10 ριπάουντ), Τσάντλερ 2, Γουίλιαμς 36 (11 ασίστ), Τεμπλ 7, Θόρνγουελ