NBA

Η ανατροπή της χρονιάς από τους Νετς στο Σακραμέντο!

AP Photo/Marcio Jose Sanchez AP PHOTO/MARCIO JOSE SANCHEZ

Απίστευτα πράγματα από τους Νετς στο Σακραμέντο, με το Μπρούκλιν να επιστρέφει από το -28 (και -25 στην τέταρτη περίοδο) και να παίρνει τη νίκη με 123-121!

Η ανατροπή της χρονιάς στο ΝΒΑ είχε δράστες τους Νετς. Πραγματοποιώντας μυθική εμφάνιση στην τέταρτη περίοδο, το Μπρούκλιν διέλυσε τα πάντα κόντρα στους Κινγκς, επέστρεψε από το -28 και πήρε τη νίκη με 123-121 μέσα στο Σακραμέντο χάρη σε καλάθι του Ρόντα Χόλις-Τζέφερσον στο τέλος!

Στην τρίτη περίοδο οι Κινγκς φάνηκε να καθαρίζουν το παιχνίδι, αφού πήραν.. φωτιά, αφού άνοιξαν το δωδεκάλεπτο με σερί 20-0 για να ξεφύγουν με 86-58! Λίγο αργότερα το σκορ έγινε 97-69 και 102-74, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στην τέταρτη περίοδο προηγούμενοι με 103-78. Εκεί όμως που όλοι περίμεναν από τους Κινγκς να φτάσουν... περπατώντας στη νίκη, οι Νετς αποδείχθηκε ότι είχαν διαφορετική άποψη.

Με μπροστάρη τον Ντ'Άντζελο Ράσελ (27 πόντοι στην τέταρτη περίοδο), οι Νετς αρχικά μείωσαν σε 97-107. Κάπου εκεί οι Κινγκς κατάλαβαν ότι πάει να στραβώσει το παιχνίδι. Ήταν όμως πλέον πολύ αργά. Οι Νετς είχαν πιστέψει πλέον στη νίκη και συνέχισαν να πιέζουν, περνώντας μπροστά με 121-119 με τρίποντο του Τζάρεντ Ντάντλεϊ με 1 λεπτό να μένει για το τέλος. Ακολούθησαν 2 βολές του Φοξ για το 121-121 και από μία χαμένη επίθεση για κάθε ομάδα, για να έρθει στο φινάλε ο Χόλις-Τζέφερσον να δώσει τη νίκη στους Νετς.

Ο Ράσελ με 44 πόντους και 12 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των Νετς, με τον Χόλις-Τζέφερσον να προσθέτει 14 πόντους και τον Τζάρετ Άλεν 13 πόντους.

Για τους Κινγκς, ο Μάρβιν Μπάγκλεϊ είχε 28 πόντους, ο ΝτιΆρον Φοξ είχε 27 πόντους και 9 ασίστ και ο Χάρισον Μπαρνς 17 πόντους.

ΣΑΚΡΑΜΕΝΤΟ ΚΙΝΓΚΣ: Μπιέλιτσα 14 (10 ριμπάουντ), Μπαρνς 17 (7 ριμπάουντ), Κόλεϊ-Στάιν 7 (9 ριμπάουντ), Χιλντ 8, Φοξ 27 (9 ασίστ), Μπάγκλεϊ 28 (7 ριμπάουντ), Τζάιλς 9, Μπρούερ 1, Φέρελ, Μπογκντάνοβιτς 10

ΜΠΡΟΥΚΛΙΝ ΝΕΤΣ: Χάρις 9, Κούρουτς 6, Άλεν 13 (7 ριμπάουντ), Ράσελ 44 (12 ασίστ), ΛεΒέρτ 6, Ντέιβις 6, Χόλις-Τζέφερσον 14, Ντάντλεϊ 6, Κάρολ 9, Ντίνγουϊντι 10, Γκράχαμ