NBA

Γουόριορς - Ράπτορς 92-105: Ραψωδία Λέοναρντ

AP Photo/Ben Margot AP PHOTO/BEN MARGOT

Με τον Λέοναρντ να κυριαρχεί και τους Ιμπάκα-Σιάκαμ να ακολουθούν, οι Ράπτορς άλωσαν ξανά την έδρα των Γουόριορς (105-92) και έκαναν το 3-1 στην σειρά των τελικών του ΝΒΑ!

Το Τορόντο γιορτάζει. Οι Ράπτορς άλωσαν την έδρα των Γουόριορς για δεύτερη φορά μέσα σε τρεις μέρες (92-105), πήραν προβάδισμα με 3-1 νίκες στην σειρά των τελικών του ΝΒΑ και χρειάζονται μία νίκη ακόμα για να κατακτήσουν το πρώτο πρωτάθλημα της ιστορίας τους!

Οι Καναδοί ήταν απολαυστικοί. Ξεπέρασαν το μέτριο πρώτο ημίχρονο που είχαν και κυριάρχησαν στο δεύτερο ημίχρονο, στηριζόμενοι εν πολλοίς στο διαστημικό τους τρίτο δωδεκάλεπτο - το επιμέρους σκορ του οποίου ήταν 37-21 υπέρ τους - για να πάρουν τη νίκη!

Ο Καγουάι Λέοναρντ με 36 πόντους και 12 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Σερτζ Ιμπάκα να προσθέτει 20 πόντους και τον Πασκάλ Σιάκαμ 19 πόντους.

Για τους Γουόριορς, ο Κλέι Τόμπσον είχε 28 πόντους στην επιστροφή του στην δράση, ο Στεφ Κάρι 27 πόντους (αλλά με 2/9 τρίποντα), με τον Ντρέιμοντ Γκριν να προσθέτει 10 πόντους, 9 ριμπάουντ και 12 ασίστ και τον Κεβόν Λούνι ( ο οποίος κόντρα σε όλα τα προγνωστικά επέστρεψε από τον τραυματισμό του ) να ακολουθεί με 10 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Ο MVP

Ο Καγουάι Λέοναρντ ήταν σε ακόμα ένα παιχνίδι... ρομπότ. Ο σταρ των Ράπτορς τα έκανε όλα και στις δύο πλευρές του παρκέ, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 36 πόντους με 11/22 σουτ (5/9 εκ των οποίων τρίποντα), 9/9 βολές, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 0 λάθη σε 41 λεπτά συμμετοχής, σε μία απόλυτη εμφάνιση.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Οι Ράπτορς ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 22 ασίστ και μόλις 9 λάθη, σε μία επίδειξη ψυχραιμίας. Άξιο αναφοράς είναι ακόμα το γεγονός ότι οι Καναδοί είχαν 2/17 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά 8/15 στο δεύτερο ημίχρονο, όπως και ότι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 23/24 βολές!

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά νευρικές, με αποτέλεσμα το πρώτο καλάθι να σημειωθεί έπειτα από 3 λεπτά αγώνα. Σταδιακά ωστόσο οι Γουόριορς βρήκαν ρυθμό, ξεφεύγοντας αρχικά με 13-7 και λίγο αργότερα με 23-12. Ο Λέοναρντ ωστόσο με 5 σερί πόντους κράτησε τους Ράπτορς στο ματς, μειώνοντας σε 23-17 στο τέλος της πρώτης περιόδου, έχοντας σημειώσει σε εκείνο το διάστημα τους 14 από τους 17 πόντους της ομάδας του!

Στην τέταρτη περίοδο το Τορόντο συνέχισε στο ίδιο τέμπο, εκτοξεύοντας την διαφορά στους 16 πόντους (72-88), παρά την (προσωρινή) απώλεια του Φρεντ ΒανΒλίτ, που αποχώρησε λόγω χτυπήματος που δέχθηκε στο πρόσωπο, με αποτέλεσμα να χρειαστεί 7 ράμματα. Το Γκόλντεν Στέιτ δεν τα παράτησε και χάρη σε μία αντεπίθεση μείωσε σε 89-97. Δεν έμελλε όμως να πλησιάσουν περισσότερο. Θα φρόντιζαν οι Ράπτορς για αυτό, αφού απάντησαν άμεσα με ένα σερί 6-0 και έκαναν το σκορ 89-103, φτάνοντας τελικά σε μία πανάξια νίκη.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-17, 46-42, 67-79, 92-105

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΪΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ: Ντρ. Γκριν 10 (9 ριμπάουντ, 12 ασίστ), Ιγκουοντάλα 3, Κάζινς 6, Κάρι 27 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Τόμπσον 28 (6), ΜακΚίνι 2, Λούνι 10 (6 ριμπάουντ), Μπόγκουτ (6 ριμπάουντ), Λίβινγκστον 6, Κουκ

ΤΟΡΟΝΤΟ ΡΑΠΤΟΡΣ: Σιάκαμ 19 (5 ριμπάουντ), Λέοναρντ 36 (5 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Γκασόλ 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Λάουρι 10 (7 ασίστ), Ντ. Γκριν 3 (1), ΒανΒλίτ 8 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Πάουελ, Ιμπάκα 20 (1), ΜακΚό

Τα ομαδικά στατιστικά των Γουόριορς: 27/51 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 14/21 βολές, 42 ριμπάουντ, 26 ασίστ, 6 κλεψίματα, 6 κοψίματα, 17 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά των Ράπτορς: 26/54 δίποντα, 10/32 τρίποντα, 23/24 βολές, 38 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 12 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 9 λάθη

Ο επόμενος αγώνας των δύο ομάδων: Οι Ράπτορς θα υποδεχθούν τους Γουόριορς στο Τορόντο τα ξημερώματα της Τρίτης (11/6, 04:00).